Zlikvidovali jsme v Sýrii klíčového velitele IS, hlásí Američané

- Aktuality autor: art

Američané tvrdí, že se jim podařilo zlikvidovat na východě Sýrie vysoce postaveného velitele bojovníků z Islámského státu Abú Sajjáfa. Jeho manželku zajali a převezli do sousedního Iráku. Sajjáfova žena se prý zásadním způsobem podílela na teroristických aktivitách IS.

Zásah americké elitní Delta Force v Sýrii je poměrně mimořádný

Zásah americké elitní Delta Force v Sýrii je poměrně mimořádný,zdroj: ThinkStock

Podle Bílého domu byl útok nařízen přímo prezidentem Barackem Obamou. Sajjáf údajně zastával v islamistickém hnutí velmi významné postavení, měl na starosti finanční operace i kontrolu obsazených ropných a plynových polí.

Obama již dříve slíbil, že do Sýrie ani do Iráku nevyšle žádné pozemní jednotky. O operacích speciálních jednotek se ale tehdy nezmínil. Po nynější operaci nebylo jasné, zda šlo o výjimku, či zda jde o novou kapitolu v americkém angažmá v Sýrii, uvedla agentura Reuters.

Americké komando proniklo do východní Sýrie vrtulníky. Jak uvedl americký ministr obrany Ash Carter, nikdo z vojáků nebyl zabit ani zraněn. Sajjáf, známý také jako Muhammad Šalabí, zemřel při přestřelce s příslušníky speciálních oddílů. "Operace je další významnou ranou pro ISIL," dodal Carter. ISIL je zkratkou pro Islámský stát v Iráku a Levantě, kterou islamisté dříve používali.

Vůbec první operace v Sýrii

Šlo o vůbec první známou operaci amerických speciálních jednotek v Sýrii kromě loňského nezdařeného tajného pokusu zachránit západní rukojmí, které islamisté na severovýchodě Sýrie zadržovali, uvedla agentura Reuters.

Podle mluvčí americké Národní rady pro bezpečnost Bernadette Meehanové USA předem o akci neinformovaly syrskou vládu ani s ní útok nekoordinovaly. "Varovali jsme Asadův režim, aby nezasahoval do našich probíhajících akcí proti ISIL uvnitř Sýrie," uvedla Meehanová. Režim syrského prezidenta Bašára Asada podle ní není a nemůže být partnerem Američanů v boji proti ISIL.

Americké velení zároveň dnes oznámilo, že od pátečního rána provedli spojenci šest leteckých úderů v Sýrii a 15 v Iráku. Postup islamistů se kromě USA a jejich spojenců snaží zastavit též syrská a irácká armáda a kurdští bojovníci.

Letecké údery jsou součástí operace nazvané Inherent Resolve (Bytostné odhodlání). V Iráku kromě USA zasahují i Austrálie, Belgie, Kanada, Dánsko, Francie, Nizozemsko a Británie. Na náletech v Sýrii by se kromě Američanů měly podílet i Bahrajn, Jordánsko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Americká operace přišla v době, kdy islamisté dosahují výrazných bojových úspěchů v Iráku i v sousední Sýrii. V pátek dobyli hlavní vládní budovu v Ramádí, které je střediskem irácké provincie Anbár, a vyvěsili na ní svou černou vlajku. Dnes se nicméně podle místních zdrojů z této budovy zase stáhli.

V Sýrii se zase odehrávají tvrdé boje u pouštního města Palmýra, kde se nacházejí slavné vykopávky, které UNESCO před dvěma lety zařadilo na seznam ohrožených památek kulturního dědictví. Podle některých zdrojů již radikálové část města dobyli a vyvěsili na budovách černé vlajky.

Syrští aktivisté dnes rovněž informovali o náletech v provincii Idlib, které má podle nich na svědomí syrská armáda a při kterých údajně přišlo o život nejméně 48 civilistů včetně devíti dětí.

Tagy: Sýrie NATO Spojené státy americká armáda boje s Islámským státem terorismus a násilí občanská válka v Sýrii západní koalice války a ozbrojené konflikty

Zdroje: ČTK