Zkažení britští policisté. Stovky z nich sexuálně zneužívaly oběti domácího násilí

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Více než tři stovky anglických a velšských policistů čelí obvinění z toho, že zneužili svého postavení k sexuálnímu vydírání. Sex si vynucovali i na obětech trestných činů, zejména obětech domácího násilí.

Více než 300 britských policistů si za poslední dva roky vyslechlo obvinění ze sexuálního zneužívání. Ilustrační foto

Více než 300 britských policistů si za poslední dva roky vyslechlo obvinění ze sexuálního zneužívání. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Zneužívání postavení ve snaze vynutit si sex je podle policejní inspekce v současnosti nejzávažnější formou korupce, která se u policie v Anglii a Walesu vyskytuje. Dokument, z něhož zpravodajský server BBC cituje, obsahuje údaje shromážděné během uplynulých dvou let.

Podle zprávy v tomto období čelilo obvinění ze zneužití svého postavení za účelem vynucení sexu 306 policistů a několik desítek dalších zaměstnanců policie.

Zhruba ve 40 procentech případů obvinily policisty z takového chování oběti domácího násilí. Další početnou skupinou, která vznesla obvinění vůči strážcům zákona v Anglii a Walesu, tvořili lidé závislí na drogách či alkoholu.

Mezi počtem podezřelých a počtem propuštěných policistů je podle zprávy "zjevná disproporce". Podle autora studie Mikea Cunninghama může být rozměr sledovaného problému ještě mnohem vyšší, neboť nelze vyloučit, že řada obětí policejního sexuálního nátlaku neměla odvahu o tomto počínání informovat úřady.

"Co může být horší než ochránce, který zneužívá důvěry zneužívané osoby?" uvedl Cunningham.

Rada britských policejních velitelů už přiznala, že problém je závažný a označila jej za "chorobu". Ministryně vnitra Amber Ruddová zprávu označila za šokující. U policie podle ní není místo pro nikoho, kdo by byl usvědčen z podobného chování.

Tagy: Velká Británie zahraničí sexuální zneužívání sexuální obtěžování

Zdroje: ČTK