Žižek na Václavském náměstí brojil proti vládním reformám v Česku

- Aktuality autor: Michal Polák

Na Václavském náměstí začala dnes odpoledne demonstrace iniciativy ProAlt a dalších občanských hnutí proti podobě vládních reforem. Policisté, kteří jsou na místě, řekli, že akci přišlo podpořit asi 1000 lidí. Na začátku k nim promluvil známý slovinský filozof Slavoj Žižek. Demonstraci vyjádřily podporu i odbory. Proti reformám se demonstruje také v jiných českých městech.

Žižek, který je označován za jednoho z nejvýznamnějších společenských vědců současné východní Evropy a duchovního otce celosvětového hnutí nespokojených, shromážděným řekl, že lidé musejí akceptovat, že socialismus byl pouhou iluzí. "Současné dění od Egypta až po Wall Street však říká, že boj neskončil, ale pokračuje," prohlásil.

Podle něj si tradiční demokracie neumí poradit s nadnárodním kapitálem, protože jej nemůže kontrolovat. "Pamatujete si, že v mládí se bojovalo za socialismus s lidskou tváří, ale to se nepodařilo. Fungovat nebude ani globální kapitalismus s lidskou tváří," prohlásil Žižek, který ve svých teoriích mimo jiné vychází z filozofických tradic Marxe a Hegela.

Kapitalismus bez demokracie

Ironií podle něj je to, že kapitalismus funguje stále lépe bez demokracie a že kapitalismus bez demokracie je nejeefektivnější. Jako příklad uvedl Čínu, kde kapitalistické podnikání řídí komunisté. Největší ohlas a potlesk shromážděných vyvolal Žižek, když prohlásil, že demokracie už existuje, ale platí jen pro bohaté.

Pod sochou svatého Václava se shromáždila asi tisícovka lidí, z nichž část se přesunula z protivládního happeningu na Staroměstském náměstí. Demonstranti si přinesli prapory a transparenty s hesly. Mezi nimi se objevily také rudé vlajky se srpem a kladivem či s portrétem revolucionáře Che Guevary.

Účastníci zaplnili i dopravní komunikace, takže policie odklání dopravu do Krakovské ulice.

ProAlt, která dnes spolupořádá demonstrace také v jiných městech, je občanská iniciativa, která se zaměřuje na kritiku vládou plánovaných reforem a na podporu alternativ. Založena byla loni v létě. Její členové odmítají podle nich necitlivé plošné škrty a reformy důchodů, zdravotnictví, sociální a rodinné politiky.

Tagy: demonstrace reformy

Zdroje: ČTK