Živnostníci jdou do boje. Zvažují založení odborů

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Bránit živnostníky proti omezením podnikatelského sektoru ze strany státu má vlastní odborový svaz. Živnostníci chtěí zejména stejnou ochranu na trhu práce jako zaměstnanci. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR se v pondělí výzvou obrátilo na všechny drobné podnikatele, osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a firmy do 25 zaměstnanců, aby se v případě zájmu hlásili. "Zatím chceme sondovat ohlasy, pak uvidíme," řekl Petr Valenta, který za sdružení výzvu sestavil. Podle odezvy sdružení povede další jednání. Svaz by zřejmě vystupoval samostatně, podle Valenty by se těžko s někým spojoval, protože by nesplnil podmínku zaměstnanců. 

Sdružení si od založení odborů slibuje vytvoření protiváhy při snahách státu o omezování podnikatelského sektoru, a to zejména v rovině sociální. "Dosavadní praxe nám jen potvrzuje, že tato role je neprávem přehlížena a ze strany kompetentních orgánů a některých sociálních partnerů ignorována," uvádí sdružení ve výzvě. 

Živnostníci tvrdí, že již řadu let čelí snahám pravicových a především levicových vlád stupňovat zpoplatnění a daňové zatížení. Zmiňují například výběr minimální daně bez ohledu na výsledky podnikání, zrušení odpočtu daně za pořízená auta či placení pravidelného paušálu 1000 korun za každý měsíc podnikání. 

Nelíbí se jim také neustálé změny v odvodech. "Je nutné, aby si odpovědní činitelé uvědomili, že náš podnikatelský sektor je jediným, který v převážné většině odvádí své daně v ČR, je jediným, který má minimální požadavky na stát a dává práci a obživu dalším tisícům lidí," stojí ve výzvě. Sdružení státu vyčítá například liknavost v boji s krácením daní, neprůhlednými veřejnými zakázkami, vyváděním zisku a kapitálu do zahraničí či nefunkčním výběrem daně z přidané hodnoty. 

Podle mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jany Kašparové může být OSVČ členem odborů. "Řada svazů už teď má pár OSVČ, jsou to ale jednotlivci," poznamenala. Jednou z nejdůležitějších funkcí odborů je podle ní kolektivní vyjednávání, které v tomto případě odpadá. Připomněla také, že za první republiky existoval podobný Jednotný svaz soukromých zaměstnanců, který se snažil zasahovat do hospodářských a sociálních otázek při tvorbě zákonů. 

Tagy: Česko odbory ČR živnostníci

Zdroje: ČTK