Zimní počasí dále narušuje dopravu v Evropě

- Aktuality autor: red

Zimní počasí nadále narušuje dopravu v Evropě. Potíže zatím hlásí hlavně Německo, Británie, Francie a Itálie.

Potíže zatím hlásí hlavně Německo, Británie, Francie a Itálie. Také české kraje se potýkají s problémy v automobilové dopravě, zatímco pražské letiště v Ruzyni na svém webu informuje o zrušení některých spojů z Londýna a zpoždění řady dalších příletů z Frankfurtu nad Mohanem a dalších evropských měst.

Na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem čekají na odlet tisíce cestujících, jejichž lety se zpozdily, nebo byly úplně zrušeny. Do 9:00 SEČ bylo podle mluvčího letiště zrušeno asi 100 letů. V pátek muselo být zrušeno 560 z celkových 1400 letů.

Odletové i přistávací dráhy ve Frankfurtu jsou sice v provozu, ale celková situace by se prý mohla ještě zhoršit, protože jsou zavřená některá další evropská letiště, například v Chorvatsku nebo italské Pise. Kvůli zimnímu počasí přišli dva lidé v Itálii o život - jeden při dopravní nehodě a druhý při odklízení sněhu, když dostal infarkt. Sníh a mráz způsobily vážné komplikace také na italských silnicích, železničních tratích i letištích. Stovky aut stojí po dopravní nehodě v zácpě na dálnici u Florencie.

Noci tráví řidiči na dálnici

Místní letiště je uzavřené. Problémy měly i vlaky, například spoj mezi Salernem a Turínem měl 13hodinové zpoždění. Meteorologové ale očekávají, že by se během dne situace měla zlepšit. Británii postihla téměř rekordní vlna zimy, která dnes vážně narušila dopravu po celé zemi. Londýnská letiště zrušila mnoho letů, společnost British Airways odvolala všechny lety mezi 11:00 až 18:00 SEČ na letištích Heathrow a Gatwick. Letiště po celé zemi hlásí zpoždění, přitom očekávají další sněžení.

V severozápadní Anglii strávily stovky řidičů většinu noci na dnešek na dálnici, kde je za mrazu až minus 13 stupňů uvěznila havárie nákladního auta a přívaly sněhu. Postižena je i železniční doprava a některé obchody varovaly, že asi nestačí doručit včas některé objednané vánoční dárky.

Británie se možná stane svědkem nejmrazivějšího prosince od roku 1910, konstatovala místní státní meteorologická služba Met Office. Především silniční doprava je dnes stále velmi narušena i v severní a západní Francii, nejméně v oblasti Paříže se podle místních úřadů očekává v průběhu dne další sněžení. Na několika dálnicích jsou hlášeny nehody, které zcela zablokovaly dopravu. V pátek večer na 400 lidí uvízlo několik hodin v důsledku zimního počasí na silnici v Bretani. Mnohé oblasti zakázaly jízdy velkým kamionům.

Tagy: Evropa doprava mráz sníh

Zdroje: ČTK