Zimní počasí bude pokračovat, nástup jara se odkládá

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Na jarní počasí si budou muset lidé ještě počkat, do poloviny března vystoupí podle meteorologů teploty nad nulu jen zřídka. O víkendu sice přijde slabá obleva - zejména do nížin, potom se ale opět ochladí.

Teploty mohou v noci ještě spadnout až k minus třinácti stupňům Celsia, už ve středu byly na řadě míst překonány rekordy minimálních teplot a rtuť teploměru klesala dokonce pod mrazivou dvacítku.

"Předjaří se posouvá patrně až na druhou březnovou dekádu," sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Ani to ale nemohou meteorologové říci se stoprocentní přesností.

Padaly rekordy

Už ve středu v noci zaznamenali meteorologové na řadě stanic nejnižší teploty v historii pro tento den, například na Lysé hoře bylo minus 19,8 stupňě, v Konstantinových Lázních pak minus 18,2 a v Peci pod Sněžkou ještě o půl stupně méně. Na 18 stupňů pod nulu spadla teplota také v Krásném Údolí na Karlovarsku.

Rekord z roku 1963 byl překonán i v Nové Vsi v Horách v Ústeckém kraji, kde přituhlo na minus 16,8 stupně. Od středy by se mělo začít mírně oteplovat, o víkendu a v první polovině příštího týdne by mohlo být přes den až pět stupňů. Obloha zůstane až do víkendu jasná, pak se zatáhne a přijde déšť, ve vyšších polohách a přechodně zřejmě i v nížinách sněžení.

Příští týden opět velmi studený

"Příští týden bude opět velmi studený," upozornil Dvořák s tím, že oteplení nebude trvat dlouho a jarní počasí přijde nejdřív 11. března. Pranostika březen - za kamna vlezem se tak letos zřejmě vyplní. Astronomické jaro sice začíná až 21. března, průměrná teplota v druhé polovině února se však podle pražského Klementina dlouhodobě pohybuje nad nulou, na začátku března pak mezi dvěma až čtyřmi stupni.

V těchto dnech přitom silné mrazy panují i přes den, v 11:00 například Praha-Ruzyně hlásila minus 10,5 stupně Celsia, Ostrava-Mošnov pak rovných deset stupňů pod nulou.

Tagy: počasí mráz jaro sníh zima

Zdroje: ČTK