Zima je zpátky, v Krkonoších byl vyhlášen druhý stupeň lavinového nebezpečí

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Po téměř letním víkendu se do naší země vrátil sníh. Na hřebenech Krkonoš napadlo asi 30 centimetrů sněhu a dál sněží. Krkonošská horská služba vyhlásila druhý stupeň lavinového nebezpečí. Také na silnicích pod Krkonošemi a Orlickými horami leží místy až 25 centimetrů sněhu. Nasněžilo rovněž v Karlovarském kraji v okolí Božího daru. Silniční služba řidičům doporučuje jezdit v zasněžených lokalitách opatrně.   

Krkonoše (ilustrační fotografie)

Krkonoše (ilustrační fotografie),zdroj: Isifa.com

"Sníh napadl na tvrdý sněhový podklad nebo na teplou zem. Nový sníh není spojený se starou sněhovou pokrývkou. Sněhové profily vykazují malou stabilitu. Může dojít i k sesuvu základových lavin," uvedl krkonošský lavinový specialista Pavel Cingr. Nebezpečí podle něj roste zejména na svazích se sklonem nad 40 stupňů. 

Letošní zima se v Krkonoších zatím obešla bez vyšších lavinových stupňů. Po většinu zimy zatím platil pouze první stupeň. Výjimkou bylo pět dní mezi 7. až 12. prosincem, kdy byl vyhlášen druhý stupeň. 

 

Na březen nic výjimečného

Výrazné sněžení na konci března není v Krkonoších nijak výjimečné. Například loni ve druhé polovině března platil po silném sněžení třetí lavinový stupeň a na hřebenech hor leželo kolem 125 centimetrů sněhu. 

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. 

Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě. 

Sníh leží také na silnicích v podhůří

V Krkonoších sněží v oblastech nad 700 metrů nad mořem, v nižších polohách padá déšť se sněhem. Hlavní silniční tahy jsou mokré po chemickém ošetření. V Orlických horách napadlo do osmi centimetrů sněhu na zhruba šest kilometrů dlouhém úseku silnice II/310 přes Šerlich. 

V nižších polohách Královéhradeckého kraje se teploty pohybují několik stupňů Celsia nad bodem mrazu, prší a dohlednost je kvůli srážkám snížená. Podle meteorologů by dnes v hradeckém kraji mělo být převážně zataženo. Nad 500 metrů mohou být srážky smíšené či sněhové. Nejvyšší denní teploty vystoupají na sedm stupňů Celsia, v nejvyšších horských oblastech má být kolem bodu mrazu.

Na silnicích opatrně, lyžařská sezóna už však nejspíš skončila

V Karlovarském kraji jsou přeháňky od středních poloh smíšené, ve vyšších nadmořských výškách sněhové. "Museli jsme vyjíždět už v neděli večer. Sněžilo zhruba od 900 metrů nad mořem. Na Božím Daru napadlo okolo deseti centimetrů sněhu," uvedl šéf zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka. 

Podle odhadů by ale sníh měl přes den odtávat, protože silnice jsou po předešlých teplých dnech vyhřáté. "Řidiči by ale měli být opatrní i v noci na úterý," dodal Bulka. 

Po dlouhé době zasněžené stráně ale už nezachrání letošní výjimečně teplou zimní sezonu. Pro lyžařský areál na Klínovci byl poslední kapkou déšť v sobotu. V neděli už areál sezonu ukončil.  

Tagy: sněžení Krkonoše Orlické hory Karlovarský kraj

Zdroje: ČTK