Zikán u soudu: Ano, zabil jsem svou přítelkyni kvůli penězům

- Aktuality autor: red

Před krajským soudem v Praze dnes stanul Jiří Zikán, který podle obžaloby v březnu zavraždil svoji družku v Bratkovicích na Kladensku.

Tělo poté zabalil, naložil do auta a odvezl k Vltavě, kde se ho zbavil. Muž se k činu přiznal u policejního výslechu i před soudem. Za vraždu může jít až na 20 let do vězení. Předsedkyně trestního senátu Alexandra Chrdleová patrně vynese rozsudek na příštím jednání 8. srpna.

Muž svoji přítelkyni podle žaloby napadl v časných ranních hodinách, když spala v ložnici jejich rodinného domu. Důvodem útoku byly vzájemné neshody kvůli tíživé finanční situaci. "Družku ve spánku nejméně sedmkrát udeřil tupou částí sekyry do hlavy," uvedla státní zástupkyně Miloslava Zagarová.

Policii oznámil zmizení, za týden se přiznal

Obžalovaný se k činu přiznal. Při výpovědi se u soudu několikrát rozplakal. "Dodneška to nechápu, nemohl to udělat myslící člověk," uvedl osmačtyřicetiletý muž. Vražda se stala ve středu 16. března. Muž popisoval, jak nejprve odklidil tělo do místnosti, kde skladovali uhlí. Později šel na policii oznámit, že přítelkyni pohřešuje. K činu se přiznal až o týden později, kdy policisté objevili tělo na jezu u Nelahozevsi. "Tělo jsem zabalil do přehozu, omotal provazem a zatížil železem," řekl Zikán.

Muž údajně dlužil kolem 200.000 korun. Dluhy se snažil splácet, za část peněz ale pravidelně sázel a občas hrál i na výherních automatech. Podle posudku psychiatra nebyl patologickým hráčem, peníze prý chtěl vyhrávat kvůli tomu, aby splatil své dluhy. Zároveň podle posudku musel vědět, co při útoku na spící přítelkyni dělá. "Mohl rozpoznat nebezpečnost svého společenského jednání," řekl psychiatr.

Jejich vztah vypadal normálně

Jeho jednání po činu zároveň podle posudku nasvědčovalo tomu, že se snaží zahladit všechny stopy. Obžalovaný naopak tvrdil, že chtěl nejprve zabít ženu a pak spáchat sebevraždu. Před soudem vypovídali také dva synové zavražděné ženy a dvě její kamarádky. Všichni se víceméně shodli v tom, že nevěděli o tíživé finanční situaci páru. Jejich vztah popisovali jako normální, fungující a doteď nechápou, jak se neštěstí mohlo stát.

Tagy: soud přítelkyně peníze vrah

Zdroje: ČTK