Žhářský útok na Romy je vyšetřován jako pokus o vraždu

- Aktuality autor: red

Žhářský útok na romskou rodinu v ostravské kolonii Bedřiška policisté nyní vyšetřují jako vraždu ve stadiu pokusu. Právní kvalifikace zločinu tak byla zpřísněna, dosud se útok vyšetřoval jako obecné ohrožení.

Informovala o tom policejní mluvčí Soňa Štětínská. 

Zatímco za obecné ohrožení hrozí trest v rozmezí od tří do osmi let, za pokus vraždy v odstavci, v němž je nyní trestný čin kvalifikován, je to 15 až 20 let nebo výjimečný trest. 

"Skutek byl takto kvalifikován, protože jednou z vyšetřovacích verzí, která je ale v současné době na stejné úrovni se všemi ostatními vyšetřovacími verzemi, je spáchání činu z rasových důvodů," uvedla Štětínská. 

Dodala, že není možné vyvrátit nebo potvrdit jakoukoliv vyšetřovací verzi. Policisté stále pracují s několika variantami motivu útoku: mohlo se jednat o podnikání poškozených, mezilidské vztahy, rasový útok nebo náhodný trestný čin. Podle Štětínské kriminalisté prozatím neobdrželi ani výsledky zadaných expertiz. 

Ke kauze se vyjádřila i starostka obvodu, v němž se kolonie nachází, a senátorka Liana Janáčková. Ve svém prohlášení uvedla, že poškozenou rodinu před časem navštívil jeden ze synů, který přijel z Anglie. Podle zpráv, které má starostka od občanů z Bedřišky, se v době návštěvy hovořilo i o zájmu rodiny přestěhovat se do Anglie nebo do Kanady. "Jen prý potřebují doklad o tom, že jsou v Česku diskriminováni," uvedla ve svém prohlášení Janáčková, která rovněž poukázala na fakt, že rodina dluží radnici peníze. 

Podle Janáčkové byla rodina na Bedřišku přestěhována zhruba před deseti lety, a to na žádost soukromých majitelů domu, v němž původně bydlela. Důvodem prý bylo špatné soužití. Janáčková v minulosti nechvalně proslula právě svými kontroverzními výroky na adresu Romů žijících v Bedřišce. Za své výroky ale nikdy souzena nebyla, protože ji Senát odmítl zbavit imunity. 

Vyšetřování žhářského útoku už ve středu převzala krajská policie. Na objasnění případu se bude dál podílet stejný tým policistů, který doplní další krajští pracovníci. Případ dozoruje ostravské krajské státní zastupitelství. Na starosti ho má žalobkyně Brigita Bilíková, která kromě útoku v Bedřišce dohlížela i na vyšetřování žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově. 

Žhář či žháři na domek v kolonii zaútočili v noci na neděli. Zápalnou láhev s vysoce hořlavou tekutinou prohodili oknem do dětského pokoje, kde spala třináctiletá dívka. Láhev se nerozbila, a chemikálie tak nezačala hořet. Od knotu se jen vznítil kousek koberce. Ten dívka, kterou probudilo řinčení skla, stihla uhasit. 

Loni v dubnu žháři zaútočili na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku a zranili tři lidi. Nejvážněji tehdy ani ne dvouletou Natálku, která utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.

Tagy: policie Ostrava Romové

Zdroje: ČTK