Dnes je úterý 1. prosince 2020., Svátek má Iva
Počasí dnes -3°C Oblačno

Pereme se poosmé

Pereme se poosmé
zdroj: Archiv

Gymnázium Jaroslava Seiferta ve spolupráci s Divadlem Na Prádle již poosmé pořádá nesoutěžní přehlídku vybraných divadelních souborů pražských gymnázií PEREME SE S THÁLIÍ, které se letos účastní Gymnázium J. Seiferta, Gymnázium J. Nerudy, Gymnázium Na Pražačce, Gymnasium Jižní Město, Gymnázium Nad Kavalírkou a PORG.

Součástí akce jsou diskuze ve zkušebně divadla a práce studentského filmového a novinářského týmu. Poslední listopadový víkend (25. - 27. 11.) se na sále i v kavárně Divadla Na Prádle potkají různé žánry, od komorních recitálů po muzikálové kusy.

Přehlídku uvede Gymnázium J. Nerudy Variací na zlatou minci. Komorní kompozici textů a vstupů harfy připravily dvě studentky třídy s hudebním zaměřením, Terezie Jelínková a Aneta Okénková. Sugestivní verše Anety Okénkové vznikly na základě inspirace adaptací novely Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (inscenaci v loňském roce realizoval soubor Gymnázia J. Nerudy Femme Fatale) pro jeden z večerů mladých talentů DIVSALÓN v Divadle Kampa.

Hiphopový sitcom You wanna fame?

Pokud vás zajímá hip hop, studenti z Prvního obnoveného reálného gymnázia nastudovali vlastní hiphopový sitcom You wanna fame?, volně inspirovaný knihou Jaromíra Konečného Hiphop a smuteční marš. Očekávaným diváckým tahákem je cimrmanovský Posel z Liptákova (Posel světla a Vizionář) souboru Holé neštěstí. Přestože předloha pochází z konce sedmdesátých let, její poselství je naléhavé. „Hra Posel světla je zasazena do daleké budoucnosti, kdy jsou na sebe lidé laskaví a hrubé chování je známo už jen ze starých zaprášených knih. Při psaní této jednoaktovky vycházel Jára Cimrman ze své naivně pozitivní futuristické teorie, že jednoho dne přestanou společnost bavit neustálé třenice a spory a začne spolupracovat,“ říká režisér souboru, hobojista Michal Matola.

zdroj: Archiv

Milovníky sborového zpěvu potěší písničky Jaroslava Ježka v podání sboru Repetice Gymnázia Na Pražačce nebo Parodie na operu- skladba Insalata Italiana, jejíž text je složený výhradně z italských hudebních výrazů. Přímo z přehlídky sborů v Opavě ji na Pereme se s Thálií přiveze sbormistr Gymnázia Nad Kavalírkou Libor Sládek se svým sborem Besharmonie. Kavalírku zastupuje rovněž sci-fi s názvem Venuše. V předpremiéře na festivalu zacitují nový školní muzikálový projekt Pekelnej škvár studenti a profesoři Gymnasia Jižní Město.

zdroj: Archiv

Ani pořádající škola nezůstává pozadu. Připravila parodickou hru v němčině Vinetou od studenta Gymnázia J. Seiferta Benjamina Schneidera, minihry Příběhy z kupé a Sen noci svatojánské, autorské čtení Dámská jízda nebo moderní zpěvohru Břetislav a Jitka, kterou nastudovali studenti k 20. výročí založení školy a v premiéře ji uvedli v červnu ve Strašnickém divadle. Muzikál na motivy Miroslava Švandrlíka nově upravil Karel Loula a zrežírovala ho Hana Ulrichová.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,240 26,320
USD 21,770 21,890
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma