Dnes je úterý 1. prosince 2020., Svátek má Iva
Počasí dnes -3°C Oblačno

Ájurvéda (nejen) léčí

Ájurvéda (nejen) léčí
zdroj: Archiv

Unikátní ájurvédská medicína je založena na principech starých již přes pět tisíc let, od roku 1982 je pak uznána Světovou zdravotnickou organizací jako plnohodnotný léčebný systém, srovnatelný se "západní" medicínou. Rozhodně tedy nejde o nějaké „šarlatánství“…

Nezaměřuje se ale jen na potlačování příznaků nemocí, zkoumá i jejich příčinu, která je mnohdy dána nerovnováhou v organismu i nesouladem s přírodou. Pracuje s pěti elementy (vzduch, oheň, prostor, voda, země) přičemž dva z nich vždy tvoří základ energií (dóš).

Smíšená energie

Jejich jména jsou Váta, Pitta a Kapha, první je energií pohybu, druhá metabolismu a třetí odpovídá principu hmoty a struktury. Nachází se v každém z nás, pouze v jiném poměru, což vychází z přesvědčení, že lidský organismus je unikátní a jedinečný.

Kombinace elementů tvoří konstituci člověka, která je daná momentem zrození, přičemž se dělí na část fyzickou a psychickou.

Většina lidí ji má ovšem smíšenou (Váta-Pitta apod). Stav poměru energií není stálý, mění se v souvislosti s ročním obdobím, životním stylem, ale i stravovacími návyky.

Princip diagnostiky a léčby vysvětluje jeden z expertů na Ájurvédu, MUDr. David Frej,: "Je to  docela jednoduché, stačí si udělat krátký orientační test, který je volně ke stažení na http://www.ayurveda.cz/, díky němuž si každý může lehce zjistit svoji dóšu".

Puls je základ

"Ta je poté pro mě sice jakýmsi vodítkem, ale při vyšetření používám hlavně tzv. pulsovou diagnostiku. Díky ní mohu bezpečně zjistit, zda někde nevzniká nerovnováha, které je prvním krůčkem k onemocnění.

Pokud ano, musím ji vhodným způsobem vrátit do původního stavu, a to výhradně přírodními prostředky. Častá je bylinná a detoxikační léčba, dechová cvičení. Dále úprava jídelníčku s doporučením vhodných potravin, masáže, terapie barvami, kameny, pomocí aromatických lamp, aj." konstatuje Frej.

Ájurvéda pokrývá široké spektrum chorob, od nachlazení, přes chronické nemoci, až k duševním porouchám, často přitom stačí k výraznému zlepšení stavu „drobnost“ jako je změna jídelníčku s vynecháním tělu škodlivých potravin a naopak přidání těch zdravých.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,190 26,270
USD 21,950 22,070
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma