Žena vraždícího vojáka: Nechápu, co se stalo

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Manželka amerického vojáka, který je podezřelý, že zastřelil 16 afghánských civilistů včetně nejméně osmi dětí, prolomila v pondělí své mlčení o incidentu, který se odehrál 11. března v provincii Kandahár. V prvním veřejném prohlášení uvedla, že netuší, co se vlastně stalo na opačné straně světa. Ale soucítí s rodinami obětí a nadále nesmírně miluje svého muže, napsala dnes agentura Reuters.

"I já chci vědět, co se vlastně stalo. Chci vědět, jak se to mohlo stát," řekla Karilyn Balesová, které je stejně jako jejímu manželovi Robertovi 38 let a má s ním dvě malé děti. "Naše rodina má jen málo informací mimo rámec toho, co jsme se dočetli v médiích," dodala v prohlášení zveřejněném prostřednictvím právníka ze Seattlu Lanceho Rosena. "Ale to, co bylo oznámeno, je naprosto odlišné od povahy muže, kterého znám a obdivuju."

Psali jsme: Voják vyšel ze základny a zastřelil nejméně 16 civilistů

Sama prý nedokáže nijak objasnit celý incident. "Modlím se za oběti a jejich rodiny, stejně jako za svého muže, kterého nesmírně miluju," uvedla Balesová, která se s dětmi dočasně uchýlila na vojenskou základnu v oblasti Seattlu. Jejich dům byl dán na prodej za částku nižší, než jakou za něj rodina zaplatila. A její rodiče, kteří žijí asi 40 kilometrů dál, rozmístili na stromech kolem svého domu cedule se zákazem vstupu ihned poté, co bylo jméno střelce z Afghánistánu zveřejněno.

Karilyn a Robert se seznámili přes internetovou seznamku, vzali se v roce 2005 a krátce poté Karilyn otěhotněla s jejich prvním potomkem. Tehdy také koupili dům, který je nyní na prodej.

Robert Bales vstoupil do armády po teroristických útocích z 11. září 2001. Třikrát sloužil v Iráku a Karilyn doufala, že poté přijde nějaká příjemnější mise - v Evropě nebo na Havaji. Namísto toho byl v prosinci 2011 Robert Bales poslán do Afghánistánu, odkud se vrátil v pátek na základě zatykače a podezření z hromadné vraždy, z níž zatím nebyl obviněn.

Tagy: Afghánistán USA

Zdroje: ČTK