Žena, která spálila dítě v kotli, půjde na 16 let do vězení

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Vinnou z vraždy uznal soud ženu, která loni na Benešovsku porodila dítě a jeho tělo spálila v kotli na tuhá paliva. Potrestal ji šestnáctiletým vězením. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Třiatřicetiletá žena podle spisu porodila dítě bez cizí pomoci v noci na 3. října v rodinném domě v části obce Dolní Kralovice, která se nazývá Vraždovy Lhotice. Narozené dítě byl chlapec. Žena podle spisu podle předem připraveného scénáře tělo vhodila do kotle na tuhá paliva, kde jej spálila. 

Soud vycházel zejména z výpovědí svědků a znaleckých posudků. "Jsme přesvědčeni, že souhrn těchto důkazů tvoří ucelený řetězec důkazů, které vedou k závěru o vině obžalované," uvedl předseda trestního senátu Ivo Zelinka. 

Policisté začali vyšetřování až několik dní po porodu, kdy je na podivné okolnosti upozornil gynekolog, ke kterému přišla žena na prohlídku. Přestože byl soud v důkazní nouzi, tak se podle něj podařilo prokázat, že se dítě narodilo živé. Svědčily o tom malé krevní stopy nalezené na místě činu. "Pokud by se dítě narodilo mrtvé, nevyvinula by obžalovaná snahu o zakrytí stop náročným roztápěním kotle a několikahodinovým spálením těla novorozence a rovněž by neuváděla nepravdivé informace lékaři či svým spolupracovníkům o osudu dítěte," vysvětlil Zelinka. 

Soud připustil, že se nepodařilo prokázat, jak bylo dítě zabito, zda se to stalo před vhozením do kotle nebo bylo upáleno zaživa. Musel se proto přiklonit k příznivější variantě pro obžalovanou, a to, že dítě usmrtila před vhozením do kotle. Jinak by soud musel případ řešit podle paragrafu brutální a trýznivé vraždy s přísnějším trestem. Obžalovaná nevypovídala před soudem ani v přípravném řízení. 

Státní zástupkyně Miloslava Zagarová byla s rozsudkem spokojena a vzdala se lhůty pro případné odvolání. Advokát Jan Camrda si naopak lhůtu pro odvolání ponechal. Při závěrečné řeči požadoval buď zproštění obžaloby nebo překvalifikování vraždy na vraždu novorozeného dítěte matkou s případným mírnějším trestem. 

Tagy: vražda rozsudek dítě

Zdroje: ČTK