Žena dostala pět let za utýrání. Syna krmila moukou

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Ústecký krajský soud poslal na pět let do vězení Magdalenu Paškovou za týrání s následkem smrti. Trest si má odpykat ve věznici s dozorem.  Synovi dávala k jídlu převážně jen mouku s vodou a čaj. Pašková i státní zástupce se ještě můžou odvolat.

Chlapec byl nejmladším ze čtyř dětí Paškové, na svět přišel koncem března 2010. Podvýživou a dehydratací trpěl nejméně po dobu tří týdnů. Matka mu dávala k jídlu pouze mouku s vodou a čaj. Třesením či prudkým kýváním hlavou mu navíc údajně způsobila poranění v okolí mozku. Dítě zemřelo 9. prosince 2010.

Pašková vysvětlovala, že ji k takovému jednání vedla finanční tíseň. Žila ze sociálních dávek a byla zadlužená. Otec dítěte je ve výkonu trestu, na syna jí prý neplatil. Předseda senátu Roman Felzmann v odůvodnění rozsudku zdůraznil, že Pašková měla i další děti a věděla tedy, jak se o kojence postarat. Podle znalců bylo dítě v tak špatném stavu, že by jeho smrt neodvrátila ani okamžitá pomoc lékařů.

V době, kdy se nejmladší syn narodil, bydlela Pašková v azylovém domě v Krupce. Podle záznamů sociálních pracovnic se na dítě těšila, měla pro ně připravenou výbavičku a dokázala zajistit dobré podmínky pro jeho výchovu. V zařízení s ní pak bydlely i ostatní tři děti. Občas si sice stěžovala, že je na děti sama, podle sociálních pracovnic ale v té době bylo vše ještě v relativním pořádku. Problémy nastaly ve chvíli, kdy se Pašková odstěhovala do Ústí nad Labem. Za poměrně krátkou dobu tu bydlela na několika adresách, zřejmě se zadlužila a ocitla bez peněz. V době smrti dítěte žila v Předlicích, v největší ústecké sociálně vyloučené lokalitě.

Po tragické události jí soud zbylé tři děti odebral, nejstarší dcera je v dětském domově, zbylé dvě děti má v péči jejich babička.

Tagy: soud vězení ústecko

Zdroje: ČTK