Žen ve vedoucím postavení firem je málo, je třeba jejich počet navýšit

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Žen na vedoucích pozicích evropských firem sice mírně přibývá, ale současným tempem by výraznějšího zastoupení, nejméně 40 procent, bylo dosaženo až za více než 40 let. Uvedla to dnes Evropská komise.

Vedoucí pozici ve správních radách nejvýznamnějších evropských firem zastávalo letos v lednu v průměru 13,7 procenta žen, zatímco v říjnu 2010 to bylo 11,8 procenta.

V Česku bylo letos v lednu v takových funkcích 15,4 procenta žen proti 12,2 procenta v říjnu 2010.

"Nepřítomnost žen ve vrcholných pozicích v obchodních kruzích škodí konkurenceschopnosti Evropy a brání hospodářskému růstu," řekla eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. Komise uvedla, že je dokázáno, že vyvážené zastoupení obou pohlaví přispívá k lepšímu obchodnímu výkonu firem.

Některé země zavádějí genderové kvóty

Redingová připomněla, že některé země, například Belgie, Francie a Nizozemsko, se situaci rozhodly řešit zavedení genderových kvót. Některé jiné státy přijaly pravidla vyváženějšího zastoupení mužů a žen.

"Já osobě nejsem velkým zastáncem kvót. Nicméně výsledky, které přinášejí, mě těší," řekla komisařka. Ta také dnes odstartovala konzultace široké i odborné veřejnosti, v nichž je možné předložit názory a připomínky ohledně toho, zda a případně jak by měla komise v tomto směru postupovat.

Evropa by měla ženám odstranit překážky

Například na pozicích šéfů správních rad velkých evropských společností bylo v lednu letošního roku 3,2 procenta žen. V říjnu 2010 to bylo 3,4 procenta.

"Jsem přesvědčena, že je nejvyšší čas, aby Evropa odstranila překážky, které stále brání talentovaným ženám v dosahování vrcholných pozic v evropských kótovaných společnostech. Budu úzce spolupracovat s Evropským parlamentem a všemi členskými státy, abychom to změnily," dodala.

Tagy: zaměstnání

Zdroje: ČTK