Zemřela řádová sestra (†105), jež strávila v klášteře rekordních 86 let

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ve Španělsku zemřela řádová sestra, která strávila v klášteře vůbec nejdelší dobu na světě - celkově 86 let, informovala agentura AP. Jak uvedla představená kláštera, sestra María, sestra Teresita zemřela v noci na dnešek. Bylo jí 105 let. 

Sestra Teresita

Sestra Teresita,zdroj: blogspot.com

Sestra Teresita, vlastním jménem Valeria, strávila za zdmi kláštera Buenafuente del Sistal, asi sto kilometrů severovýchodně od Madridu, většinu svého života. Vstoupila tam ve svých devatenácti letech 16. dubna 1927, shodnou okolností zrovna v den, kdy se narodil emeritní papež Benedikt XVI. 

V rozhovorech popsala, že stejně jako mnoho jiných dívek v té době neměla v úmyslu stát se jeptiškou, do kláštera ale vstoupila na nátlak rodiny. Vůbec poprvé pak na delší dobu zdi budovy opustila až v roce 2011, kdy se v Madridu setkala právě s Benediktem XVI., který zde navštívil Světové dny mládeže. Jen na pár hodin pak opustila klášter i během španělské občanské války (1936-39), když se v jeho okolí střílelo. 

Sestra Teresita se stala známou poté, co před dvěma lety vyšla kniha "Co dělá dívka jako ty na místě, jako je toto?". Její autor Jesús García v díle popisoval život deseti řádových sester za zdmi kláštera. 

"Kdo by mohl strávit 84 let v klášteře a nebýt přitom šťastný? Samozřejmě, že jsem šťastná," svěřila se Teresita v knize. Vyprávěla, že její otec, zemědělský dělník, vybízel ji i její sestru, aby oblékly kněžské šaty, snad proto, aby unikly bídě. "Když můj otec viděl, jaký život vedeme na venkově, a myslel si přitom, že jeptišky nemusejí pracovat, zeptal se mě a mé sestry, jestli se nechceme stát řádovými sestrami.... A já jsem chtěla otci udělat radost...," dodala v knize Teresita. 

Připustila, že když vstupovala do kláštera, měla jen mlhavou představu o životě, který ji čekal. Ale během let strávených za jeho zdmi se naučila najít v tom štěstí.

Tagy: katolická církev klášter řádová sestra

Zdroje: ČTK