Zemřela herečka a exvelvyslankyně v Praze Templeová-Blacková

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 2. 2014 15:25) - Aktuality autor: Michal Polák

Ve věku 85 let zemřela v pondělí někdejší filmová hvězda a bývalá americká velvyslankyně v Československu Shirley Templeová-Blacková. Oznámila to dnes její rodina. Podle bývalého mluvčího prezidenta Václava Havla Michaela Žantovského se Templeová-Blacková snažila co nejvíce prospět vztahům s Prahou a demokratické transformaci. 

Shirley Templeová-Blacková

Shirley Templeová-Blacková,zdroj: Profimedia.cz

Zemřela ve svém domě ve Woodside v Kalifornii v klidu přirozenou smrtí, obklopena svými blízkými, uvedla rodina v prohlášení. 

Shirley Templeová se ve 30. letech proslavila dětskými filmovými rolemi jako Jeho malá přítelkyně, Malý plukovník, Chudá bohatá holčička či Zářící oči. Když jí bylo deset, měly její filmy v Hollywoodu největší tržby a její písničky si zpívala celá Amerika. 

Tehdejší prezident Franklin Delano Roosevelt ji ocenil, že povzbuzovala Američany během hospodářské krize. "Dokud má naše země Shirley Templeovou, bude to dobré," řekl Roosevelt. "Je skvělé, že během této krize může jít Američan za 15 centů do kina, podívat se na usmívající se dětskou tvář a zapomenout na své starosti." 

Natočila přes 40 filmů, ale nedokázala se přeorientovat na dospělé role. Jako teenager hrála i s pozdějším prezidentem Ronaldem Reaganem ve snímku That Hagen Girl. Filmovou kariéru ukončila v roce 1949 ve věku 21 let. 

Snažila se co nejvíce prospět česko-americkým vztahům

Od 60. let se věnovala politice a v roce 1967 neúspěšně kandidovala do Kongresu za republikány. Pak shromažďovala fondy pro kampaň Richarda Nixona a v 70. letech byla první ženou, která vedla protokol v Bílém domě. Byla i velvyslankyní v Ghaně. V letech 1989 až 1992, tedy během "sametové revoluce" v listopadu 1989 byla americkou velvyslankyní v Praze. Do ještě socialistického Československa ji vyslala vláda George Bushe staršího. 

"Byla velvyslankyní v rozhodujících měsících v druhé polovině roku 1989 a v roce 1990, kdy se všechno měnilo a snažila se co nejvíce prospět česko-americkým vztahům a demokratické transformaci," řekl ČTK Žantovský, který je nyní českým velvyslancem v Británii a byl od začátku roku 1990 Havlovým mluvčím. 

Podle něj jí pomáhalo i to, že "byla samozřejmě známá v celé Americe a jako bývalá šéfka protokolu měla velmi blízko k administrativě a měla dobrý kontakt přímo na prezidenta Bushe staršího". 

K Československu měla srdečný vztah

Ovlivnila ji zřejmě i návštěva Prahy v srpnu 1968, kde se zúčastnila mezinárodní konference a zažila invazi armád Varšavské smlouvy. "Měla jako jeden z životních zážitků dobu, kdy do Československa vpadly armády varšavského paktu ... Takže měla k té zemi srdeční vztah," dodal. 

Templeová-Blacková se také podílela na přípravě první Havlovy cesty do Spojených států začátkem roku 1990. "Dokonce letěla s námi v letadle do Ameriky, což není dle protokolu. Ale má zásluhu na tom, že ta cesta se tak rychle uskutečnila a tak dobře dopadla," uvedl Žantovský. 

"Mým hlavním úkolem byla nejprve lidská práva, snažit se, aby lidé jako budoucí prezident Václav Havel nebyli ve vězení," řekla v roce 1999 agentuře AP. "A skoro přes noc se mým hlavním zájmem stala ekonomika," dodala v souvislosti s pádem komunistického režimu. 

Husák byl jejím fanouškem

Ze svých filmových rolí byla známá i v Československu; přezdívalo se jí Shirleyka. Podle agentury Reuters také poslední komunistický prezident Československa Gustáv Husák prý Templeové-Blackové řekl, že býval jejím fanouškem. 

Své herecké zkušenosti považovala v politice za výhodu. "Politici jsou také herci, nemyslíte?" řekla v dalším rozhovoru. "Když máte ráda lidi, jste vstřícná a ne stydlivka, tak se vám většinou v politice daří," dodala. 

Svůj první diplomatický post v Ghaně dostala poté, co tehdejší ministr zahraničí Henry Kissinger zaslechl, jak se na nějakém večírku baví o Namibii. "Byl překvapen, že vůbec to slovo znám," řekla. 

Agentura AP také citovala ze své zprávy z roku 1975 z ghanského hlavního města Akkry, v níž píše, že nová velvyslankyně debatovala do velkých podrobností o ekonomice a šokovala diplomaty na ambasádě, když se objevila v ghanském oblečení a šátku z potištěné bavlny. 

Na své filmové úspěchy se dívala poměrně s nadhledem. "Zařadila bych se k Rin Tin Tinovi," řekla jednou v narážce na psí filmovou hvězdu. "Diváci se zamilovali do psa a do malé holky," dodala a naznačila, že s filmovou kariérou přišla i o kus dětství. Na Santa Klause tak přestala věřit už v šesti letech. "Matka mě k němu přivedla v jednom obchodním domě a on si mi řekl o autogram," 

Tagy: smrt velvyslankyně americká herečka

Zdroje: ČTK