Zemřel nekorunovaný král českého komiksu Kája Saudek

- Aktuality autor: pal

Ve věku osmdesáti let zemřel český malíř a karikaturista Kája Saudek. Za svůj život ilustroval několik desítek knížek. Se svými ilustracemi se spolupodílel na filmech  Kdo chce zabít Jessii nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Je také autorem komiksů. V osmdesátých letech se s Vladimírem Železným a Jiřím Grygarem spolupodílel na pořadu Okna vesmíru dokořán. Od roku 2006 ležel ve vegetativním stavu v pražské Motolské nemocnici. 

Kája Saudek v roce 2003

Kája Saudek v roce 2003,zdroj: Profimedia.cz

Na konci druhé světové války prošel se svým bratrem Janem koncentračním táborem ve Slezku, kvůli svému židovskému původu. Už od dětství se seznamoval s komiksy, které nakonec ovlivnily celý jeho život. Protože nemohl studovat, stal se technickým kresličem a kulisákem ve filmových studiích na Barrandově a později začal malovat komiksy. Komiksy začal malovat v 60. letech. V roce 1966 spolupracoval s režisérem Václavem Vorlíčkem na filmu Kdo chce zabít Jessii a od těch dob se Saudkovy kresby dostaly do širšího povědomí veřejnosti. Kreslíř přitom chystal se scénáristou Macourkem komiks s názvem Muriel a Andělé, který byl v minulém roce oceněn jako nejlepší český komiks. V roce 1971 spolupracoval na filmu Čtyři vraždy stačí drahoušku s režisérem Oldřichem Lipským. 

Byl přitom nejen výjimečný kreslíř, ale i "lettrista", tedy malíř písma. Ve druhé polovině 60. let začal experimentovat v oblasti typografie. Typy písma, které použil v časopise Pop Music Express, odrážely i psychedelii spojenou s bigbeatovou kulturou a hippies. Několik let se živil kreslením komiksů pro populární časopis Mladý svět. Dobrodružné romány z 19. století ho např. inspirovaly k vytvoření komiksu Lips Tulian. Jeho spolupráce s časopisem skončila až po zásahu cenzury. Jeho kresby tak vlastně v hojném počtu vycházely až po roce 1989. Ilustroval titulní stránky populárního komiksového časopisu Kometa. 

Měl smyslu pro humor vzpomínají spolupracovníci a blízcí

Kája Saudek patří i mezi oblíbence zpěváka a kytaristy Petra Jandy, pro jehož Olympic namaloval obal jejich alba s názvem 4 z roku 1973. "Když jsme ho požádali, aby nám namaloval obal desky, bez problémů souhlasil. Na zadní stranu dal také obrázek zpěvačky Yvonne Přenosilové, která tou dobou byla už v emigraci. Je jasné, že tenhle obal bolševik zatrhnu a Kája pak udělal jiný," vzpomínal Janda.

S Kájou jsem dělal celou řadu scénářů pro jeho komiksy, tím nejvýznamnějším byl asi Arnal a dračí zuby. Bylo to v době kdy nesměl oficiálně vůbec publikovat, a přitom měl obrovské zázemí obdivovatelů, mezi které jsem patřil. Jeho odchod mě samozřejmě velmi zraňuje a těší mě jenom to, že v poslední době si čím dále tím více lidí uvědomuje, co to bylo za člověka a jak velký umělec to byl," řekl publicista a spisovatel Ondřej Neff.

V nemocnici byl kreslíř od roku 2006, kdy upadl do komatu poté, co mu v krku zaskočilo sousto. 

Poslední rozloučení se uskuteční v prostorách pražského Tančícího domu, kde se v současné době koná v Galerii Art Salon S výstava Saudkových erotických kreseb s názvem 18+. Čas pohřbu rodina oznámí v průběhu několika dnů, uvedl David Kalina, spolupracovník pozůstalých. 

 

Tagy: úmrtí Česko domácí české osobnosti

Zdroje: ČTK