Zemřel kancléř sjednotitel a velký Evropan Helmut Kohl

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 6. 2017 19:34) - Aktuality autor: luk

Ve věku 87 let zemřel bývalý německý spolkový kancléř Helmut Kohl, jeden z nejvýznamnějších evropských poválečných politiků, který se významnou měrou zasloužil o znovusjednocení Německa v roce 1990. V čele spolkové vlády stál 16 let, tedy déle než kdokoliv jiný. Výrazně se zasloužil i o zlepšení česko-německých vztahů.

Helmut Kohl

Helmut Kohl,zdroj: Profimedia.cz

Jak potvrdil Kohlův právní zástupce Stephan Holthoff-Pförtner, někdejší šéf německé vlády z let 1982 až 1998 zemřel ve svém domě v Ludwigshafenu. Bývalý předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) měl dlouhodobě zdravotní problémy. Na veřejnosti vystupoval v posledních letech již jen zřídka. Jeho zdraví se zhoršilo v roce 2008, kdy po operaci kolena upadl a utrpěl poranění mozku. Na veřejnosti se poté objevoval v kolečkovém křesle.

Kohl se narodil 3. dubna 1930. Na přelomu 60. a 70. let byl ministerským předsedou spolkové země Porýní-Falc. Byl nejdéle vládnoucím německým kancléřem a výrazně se zasloužil o sjednocení Spolkové republiky s bývalou Německou demokratickou republikou (NDR). Je proto přezdíván "kancléřem sjednotitelem".

Zemřel velký Evropan, shodují se reakce na Kohlovo úmrtí

Němečtí politici v reakci ocenili Kohla jako kancléře znovusjednocení Německa a velkého Evropana. Nesmazatelně se podle nich zapsal do německých dějin. "Truchlíme. #RIP #HelmutKohl," napsala na twitteru CDU a připojila fotografii svého bývalého předsedy, kterého v roce 1998 ve funkci vystřídal současný ministr financí Wolfgang Schäuble a následně nynější kancléřka Angela Merkelová. Právě Kohl si všiml v devadesátých letech mladé východoněmecké političky Merkelové a výrazně přispěl k jejímu vzestupu do nejvyšších pater politiky.

profimedia-0282067783

Helmut Kohl s manželkou Maike Kohlovou-Richterovou (snímek z roku 2016),zdroj:Profimedia.cz

Kohl byl velký Němec a velký Evropan, uvedla Merkelová. Vzpomíná na něj s velkým respektem a vděčností a pociťuje hluboký smutek. "Zásadně změnil i můj život. Byl to v každém ohledu velký člověk," prohlásila.

Helmut Kohl naplnil evropský dům životem, a to nejen proto, že stavěl mosty na Západ i na Východ, ale také proto, že nikdy nepřestal navrhovat ještě lepší plány pro budoucnost Evropy, prohlásil v reakci předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Kohla označil za "blízkého přítele", "spojence" a "velkého Evropana". "Bude nám chybět, neboť on byl Evropa," uvedl Juncker v tiskové zprávě napsané v němčině. Bez Kohla by podle předsedy Evropské komise nevznikla mimo jiné společná evropská měna euro. "Od začátku pochopil, jaký politický a hospodářský význam, jakou neocenitelnou hodnotu a šarm jednotná měna pro náš kontinent má," uvedl Juncker.

Za skutečného přítele svobody a jednoho z největších státníků poválečné Evropy označil zesnulého Helmuta Kohla exprezident USA George Bush starší. "Helmut byl skála," uvedl Bush, který byl šéfem Bílého domu v letech 1989 až 1993, tedy i v době znovusjednocení Německa. Jako o tvůrci francouzsko-německého přátelství mluvil o Kohlovi francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle Benjamina Netanjahua byl Kohl jedním z největších přátel Izraele.

"Helmut Kohl byl jedním z největších státníků Evropy poslední čtvrtiny 20. století," uvedl exprezident Václav Klaus. Velmi si vážil toho, že Kohl dokázal pochopit pozici ČR vůči Německu, a že proto spolu připravili a podepsali česko-německou deklaraci, která se nesoustředila na minulost, ale na budoucnost. "Byl vždy svůj. Nebylo snadné ho ovlivnit, své názory dokázal po dlouhá desetiletí v evropské a světové politice prosazovat," podotkl Klaus. "Měl jsem ho rád," dodal.

Na bývalého kancléře se bude vzpomínat především v dobrém, jeho vedení CDU je ale vedle řady úspěchů poznamenáno i aférou kolem jejího financování, která ji na konci 90. let výrazně poškodila. Proti exkancléři se tehdy postavila i "Kohlova dívka" Merkelová. Kohl jména tajných sponzorů nikdy neprozradil.

Kohl překvapil své kritiky a stál v čele německé vlády 16 let

Helmut Kohl se do dějin zapsal především jako strůjce znovusjednocení Německa v roce 1990 a jako jeden z architektů evropské integrace. Napomohla tomu jeho silná stránka, jíž byla diplomacie založená na osobních vztazích s představiteli západních mocností a Ruska. A ve svém úřadu podnikl řadu kroků důležitých pro Německo i Evropu.

Při setkání se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem v červnu 1989 Kohl prohlásil, že ke sjednocení Německa jednou dojde se stejnou jistotou, s jakou vody Rýna vždy doputují do moře. Na jeho slova došlo nečekaně rychle. Počátkem listopadu téhož roku padla Berlínská zeď a už koncem měsíce předložil Kohl parlamentu desetibodový plán postupného sjednocení Německa. Jak se později svěřil, myslel si tehdy, že sjednocení se uskuteční až za tři až čtyři roky. Ve skutečnosti se tak stalo už 3. října 1990.

Kohl patřil k nejvýznamnějším stoupencům hlubší politické a hospodářské integrace Evropy. Byl jedním z otců společné evropské měny a i jeho zásluhou byla v prosinci 1991 na summitu Evropských společenství v nizozemském Maastrichtu přijata smlouva o hospodářské, měnové a politické unii.

profimedia-0220904376

Václav Havel a Helmut Kohl,zdroj:Profimedia.cz

Jako vůbec první kancléř poválečného Německa promluvil Kohl v lednu 1984 v izraelském parlamentu. V září téhož roku se zase sešel s francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem u Verdunu na severozápadě Francie, kde se za první světové války střetly armády obou zemí.

Když se Kohl postavil na podzim 1982 do čela německé vlády, viděla v něm řada komentátorů politika bez vizí, který v úřadu spolkového kancléře dlouho nevydrží. Podsaditý konzervativec ale nakonec všechny překvapil.

Od Kohlova odchodu z vrcholné politiky bylo o exkancléři hodně slyšet v souvislosti s jeho soukromým životem. Vlnu solidarity vzbudila v červenci 2001 sebevražda Kohlovy manželky Hannelore, která trpěla přecitlivělostí na světlo. Později zaujala místo po Kohlově boku o čtyřiatřicet let mladší ekonomka Maike Richterová, se kterou se v květnu 2008 oženil. I po svém odchodu z aktivní politiky se o dění na německé i světové politické scéně stále zajímal, o čemž svědčí jeho kniha Aus Sorge um Europa (Z obavy o Evropu), vydaná v roce 2014.

Tagy: Německo zahraničí česko-německé vztahy německá politika dějiny a fakta úmrtí 2017

Zdroje: ČTK