Zemřel kameraman oscarového Amadea Miroslav Ondříček

- Aktuality autor: roj

Světově uznávaný kameraman Miroslav Ondříček zemřel v sobotu večer v nemocnici. Umělci dvakrát nominovanému na Oscara bylo 80 let. Točil hlavně s režisérem Milošem Formanem, stál například za kamerou filmů Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko a Amadeus.

Miroslav Ondříček se synem Davidem

Miroslav Ondříček se synem Davidem,zdroj: Martin Stolař / MAFRA / Profimedia

Ondříčka si čeští filmaři vážili jako hodného člověka, který byl profesionálem a i přes svůj úspěch ve světě byl velmi skromný. "Na to, jak byl světově proslulý, byl hrozně skromný a radostný," řekl režisér Jan Svěrák.

Režisér Jan Hřebejk mluví o Ondříčkovi jako o jedné z nejvýznamnějších postav českého filmu. Ředitel karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška označil jeho smrt za "smutný odchod kamaráda a velkého kameramana".

Ondříček se jako kameraman podílel na čtyřicítce filmů, za Formanovy snímky Ragtime a Amadeus byl nominován na Oscara za kameru. V roce 2004 mu Americká unie kameramanů udělila Mezinárodní cenu za životní dílo, cenu za Mimořádný umělecký přínos světové kinematografii získal i na karlovarském filmovém festivalu. Byl také prezidentem České filmové a televizní akademie. 

Tagy: Česko Český film úmrtí a pieta film a divadlo

Zdroje: ČTK