Zemřel Frederick Sanger, dvojnásobný laureát Nobelovy ceny

- Aktuality autor: Danica Klein

Ve věku 95 let zemřel britský biochemik Frederick Sanger, jeden ze čtyř lidí v historii Nobelových cen, kterým bylo toto ocenění uděleno hned dvakrát. 

Frederick Sanger

Frederick Sanger,zdroj: Profimedia.cz

Sanger jako první na světě v roce 1955 kompletně popsal strukturu první bílkoviny, konkrétně inzulínu. Poté se mu povedlo rozklíčovat sled bází v prvním uceleném genomu, který patřil viru. K oběma těmto účelům vypracoval vědecké postupy, které se ve své podstatě používají dodnes. 

Právě tyto objevy mu vynesly dvě Nobelovy ceny za chemii, jež získal v letech 1958 a 1980. Kromě něj získali dvě Nobelovy ceny už jen tři lidé - Marie Curieová-Sklodowská, John Bardeen a Linus Pauling. 

Sangera pro jeho vědecký obor získal starší bratr, následně mu otec - praktický lékař, umožnil studia na univerzitě v Cambridge. Tam také Sanger získal v roce 1943 doktorát z biochemie a instituci zůstal věrný po celý svůj aktivní vědecký život. 

"Smrt velké osobnosti většinou nutí ke zveličování, ale přínos Freda Sangera pro moderní biochemii je opravdu nedocenitelný. Jeho objev dvou velevýznamných technických postupů pro sekvencování proteinů a nukleových kyselin rozevřely pole zkoumání v molekulární biologii, genetice a genomice," citoval server BBC profesora Colina Blakemorea, bývalého ředitele britské Rady pro lékařský výzkum (MRC). 

Tagy: Nobelova cena biochemik

Zdroje: ČTK