Zemřel fenomenální maskér Smith. Za Formanova Amadea dostal Oscara

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ve věku devadesáti dvou let zemřel maskér Formanova Amadea. Tento snímek ověnčen osmi Oscary právě jednoho z nich obdržel za masky, a to roku 1985. Smith pak získal ještě jednoho Oscara, tentokrát v roce 2011 za celoživotní dílo.

Dick Smith, vlevo

Dick Smith, vlevo,zdroj: Profimedia.cz

K nejslavnějším Smithovým tvůrčím počinům patří vedle Antonia Salieriho v Amadeovi také přeměna herce Marlona Branda v mafiánského bosse v kultovním filmu Kmotr. Maskér uplatnil úspěšně svůj um i v řadě dalších filmových trháků jako Taxikář s Robertem De Nirem, Malý velký muž s Dustinem Hoffmanem či Vymítač ďábla s Lindou Blairovou. 

Při natáčení životopisného dramatu Amadeus, které se konalo z větší části v tehdejším Československu, zejména v Praze, ale i v Kroměříži, Smith strávil každý den několik hodin líčením čtyřiačtyřicetiletého amerického herce F. Murraye Abrahama, které přeměňoval ve starého muže coby Mozartova rivala Salieriho. 

"Dickovo nalíčení hrálo za mě," říkal podle agentury AP slavný britský herec Laurence Olivier o Smithovi, který ve čtvrtek zemřel. 

Tagy: úmrtí soška Oscara

Zdroje: ČTK