Zemřel exministr Janota. Při tenisu mu selhalo srdce

- Aktuality autor: Jakub Procházka

AKTUALIZOVÁNO. Ve věku 59 let nečekaně zemřel ekonom Eduard Janota, který působil jako ministr financí v úřednické vládě Jana Fischera. Janota zemřel při tenise na zástavu srdce. Zdravotníci se jej pokoušeli oživit marně.

Ředitel záchranné služby v Ústeckém kraji Ilja Deyl řekl, že Janota zemřel na tenisovém kurtu v Radovesicích na Litoměřicku na srdeční selhání. Podle něho se ho přivolaní záchranáři pokoušeli dlouhou dobu oživovat, jejich snaha ale nebyla úspěšná. 

"Ztráta pro celou ČR"

"Pokládám to za obrovskou ztrátu nejen pro odbornou ekonomickou scénu, ale pro celou Českou republiku. Odešel vynikající odborník, skvělý kamarád, vlastenec a statečný chlap. Jeho jméno bude navždy figurovat na desce cti moderní demokratické historie České republiky. Rád bych vyjádřil svou hlubokou soustrast jeho nejbližším," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek

Kalousek pro Českou televizi dodal, že všichni pracovníci ministerstva financí zprávu přijali s obrovskou bolestí. Ministr uvedl, že se s Janotou znal dvacet let a spolupracovali v různých pozicích na veřejných rozpočtech. "Řešili jsme naprosto bezvýchodné situace a díky Janotově odvaze, erudici a schopnostem jsme východiska našli," řekl. 

Fischer: Nechci tomu věřit

Také prezident Václav Klaus označil Janotu za výraznou osobnost českých financí. "Nikdy se nedal do služeb té či oné politické strany, vždy mu šlo o kvalitu státního rozpočtu. Bude nám chybět," uvedl Klaus. 

Pro expremiéra Jana Fischera byl Janota "velký přítel a dlouholetý kamarád", jehož odchodu hluboce lituje. "Nemohl jsem věřit. Snad tomu ani nechci věřit," řekl Fischer, který je nyní jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) na zasedání v Astaně v Kazachstánu. 

"Spousta lidí řekne, že odešel vynikající odborník, což je samozřejmě pravda - byl to výborný ministr. Ale hlavně odešel můj velký přítel, dlouholetý kamarád. (Byl) krystalicky čistý, charakterní, spolehlivý, přátelský. Patří to do kategorie zpráv, které bych se opravdu nechtěl dovídat. Je mi to strašně líto," řekl expremiér.

Spolupráce se všemi vládami

Janota byl dlouholetým nepolitickým úředníkem ministerstva financí, kde měl na starosti přípravu státního rozpočtu. Tradovalo se o něm, že patří k několika málo lidem, kteří se detailně orientují ve státních financích; dokonce se říkalo, že bez něj žádný ministr financí rozpočet nesestaví. Jako nepolitický úředník pracoval pod ministry z různých stran včetně ODS a ČSSD. 

Janota vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze; v roce 1978 absolvoval postgraduální studium na katedře financí VŠE. Kariéru zahájil v roce 1976 jako odborný referent na Generálním ředitelství České státní pojišťovny, na ministerstvu financí působil od roku 1978. 

Odvolal ho až Tlustý, na financích vydržel desítky let

Jeho znalostí využívali všichni ministři financí, až v září 2006 ho ministr financí z ODS Vlastimil Tlustý po svém nástupu do funkce odvolal z postu náměstka. Po odchodu Tlustého z ministerstva v lednu 2007 ho tehdejší ministr Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) jmenoval zpět do funkce.

Poté, co sněmovna na jaře 2009 vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka, se stal součástí Fischerova překlenovacího kabinetu. Po nástupu Nečasovy vlády v loňském roce usedl v dozorčí radě ČEZ. Janota byl ženatý, má dva syny.

Tagy: smrt selhání tenis

Zdroje: ČTK