Zemřel český voják, který byl v létě těžce zraněn v Afghánistánu

- Aktuality autor: Jan Pastor

V olomoucké vojenské nemocnici zemřel v neděli český voják, který byl v červenci těžce zraněn na misi v Afghánistánu. Informovala o tom dnes mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Jde o pátého vojáka, který nasazení české armády v Afghánistánu zaplatil životem.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Česká republika přišla v osobě dvaatřicetiletého Adriana Wernera o vynikajícího vojáka, napsal ministr obrany Alexandr Vondra. "Bohužel, služba vlasti někdy přináší i ztráty a oběti. Na rozdíl od českých sportovců naše vojáky nevidíme tak často v mediích. Své životy však nasazují za naše bezpečí a za bezpečí budoucích generací," uvedl ministr. Rodině zemřelého rotmistra a jeho přátelům vyjádřil nejhlubší soustrast.

Rotmistr Adrian Werner z 2. jednotky výcvikového a poradního týmu OMLT utrpěl střelné poranění letos 6. července při útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak. Po ošetření na místě a ve vojenské nemocnici na kábulském letišti byl o den později přepraven armádním speciálem do České republiky.

V zahraniční misi byl celkem třikrát

Nejprve jej ošetřovali odborníci v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. V srpnu byl po dohodě s rodinou převezen na specializované pracoviště do vojenské nemocnice v Olomouci, kde v neděli zraněním podlehl.

Werner nastoupil v roce 2004 k mechanizovanému praporu v Hranicích na Moravě. V zahraniční misi byl celkem třikrát, dvakrát v Kosovu a naposledy v Afghánistánu, kde působil jako instruktor při výcviku příslušníků afghánské armády.

Werner je pátým vojákem, který zemřel ve válce v Afghánistánu

"Armáda ztrácí skvělého profesionála, vojáka tělem i duší, který bezezbytku naplnil slova přísahy a obětoval svůj život pro lepší život jiných," uvedla mluvčí štábu Růžičková.

Války v Afghánistánu se za deset let jejího trvání zúčastnilo více než 7000 českých vojáků. Werner je pátým příslušníkem ozbrojených sil, který v ní položil život.

Českých vojáků je v Afghánistánu přibližně 720

První český voják zahynul v roce 2007, když ho zavalila lavina kamení a bahna. O rok později byl zabit příslušník speciální jednotky vojenské policie při útoku sebevraha na jihu Afghánistánu.

Třetí voják přišel o život v provincii Lógar poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož. Předposlední oběť zaznamenala armáda letos na konci května. Ve Vardaku zahynul voják, jehož vůz najel na improvizované výbušné zařízení.

Do mise ISAF v Afghánistánu je nyní zapojeno 130.000 vojáků ze 48 států. Českých vojáků je nyní v zemi přibližně 720, příští rok by jich mělo být o sto méně.

Tagy: Afghánistán

Zdroje: ČTK