Zemětřesení poškodilo další JE, z Oganawy unikla radioaktivní voda

- Aktuality autor: red

Čtvrteční zemětřesení o síle přesahující sedm stupňů Richterovy stupnice si na severovýchodě Japonska vyžádalo tři oběti na životech a nejméně 140 zraněných. V jaderné elektrárně Oginawa byl zaznamenám menší únik slabě radioaktivní vody z nádrží pro dezaktivaci paliva.

Oznámily to dnes firma provozující elektrárnu a japonská Agentura pro jadernou bezpečnost.

Zástupce agentury na tiskové konferenci uvedl, že na konstrukcích reaktoru bylo zaznamenáno několik anomálií, ale zdůraznil, že úroveň radioaktivity zdaleka nepřekračuje předepsaný limit.

Z nádrží na dezaktivaci paliva druhého reaktoru unikla voda, upřesnil mluvčí elektrárenské společnosti Tohoku Electric Power. Tato firma provozuje elektrárnu Oginawa, jež má tři reaktory typu BWR. Voda byla také objevena v několika patrech dalších jednotek, ale jen v nepatrném množství. Struktura elektrárny nebyla poškozena. Zařízení bylo odstaveno po katastrofálním zemětřesení z 11. března. Palivo, které je v něm, však musí být neustále chlazeno.

Ohnisko leželo opět u Sendai

Mluvčí hasičů Džuniči Sawada dnes podle agentury AP uvedl, že v důsledku čtvrtečního zemětřesení zemřel devětasedmdesátiletý muž poté, co utrpěl šok, a zhruba šedesátiletá žena, jíž přestal fungovat kyslíkový přístroj po výpadku elektřiny. Japonská policie uvedla, že 140 lidí bylo zraněno.

Ohnisko otřesů o síle 7,1 stupně Richtera leželo podle amerického seismologického střediska USGS v hloubce kolem 40 kilometrů v prefektuře Mijagi, 66 kilometrů východně od města Sendai, které zdevastovalo už zemětřesení z 11. března. Japonská metropole Tokio leží ve vzdálenosti kolem 330 kilometrů.

Nové zemětřesení kromě toho způsobilo několik požárů a ve městě Sendai narušilo mimo jiné rozvod plynu.

V prefektuře Mijagi do dnešního dopoledne místního času bylo stále přes 800 domů bez vody a plynu. V prefekturách Aomori a Akita byly dokonce až tři miliony domácností bez proudu, protože bylo vypnuto několik termálních elektráren.

Tsunami naštěstí nepřišla

Čtvrteční zemětřesení nezpůsobilo vlnu tsunami. Právě mohutná přívalová vlna po devítistupňovém zemětřesení z 11. března má hlavní podíl na obrazu zkázy a tisícovkách obětí na severovýchodním pobřeží Japonska.

Poničená jaderná elektrárna Fukušima ležící ve stejnojmenné prefektuře neutrpěla novými otřesy žádné další škody, ujistil provozovatel elektrárny, společnost TEPCO.

Japonské ostrovy postihlo ještě mnoho dalších následných zemětřesení, z nichž několik dosahovalo intenzity i kolem sedmi stupňů. Čtvrteční však bylo nejsilnější.

Tagy: zemětřesení Japonsko

Zdroje: ČTK