Zemětřesení na jihu Číny nepřežilo 391 lidí. Práci záchranářům komplikuje déšť

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Nejméně 391 lidí podle nejnovějších zpráv nepřežilo silné zemětřesení v provincii Jün-nan na jihu Číny. Dalších 1800 lidí bylo zraněno. 

Záchranáři transportují zraněné v Čao-tchungu

Záchranáři transportují zraněné v Čao-tchungu,zdroj: Profimedia.cz

Záchranné práce v oblasti podle agentury DPA komplikují silné lijáky, sesuvy půdy a následné otřesy. 

Epicentrum zemětřesení, které mělo sílu 6,1 stupně, bylo jedenáct kilometrů od Wen-pchingu, otřesy vycházely z hloubky dvanácti kilometrů. Geologové poté zaznamenali desítky následných otřesů. 

Čínské televize odvysílaly z místa tragédie záběry, které ukazují, jak živel oblast zpustošil. Ze snímků jsou patrné hromady suti, které zbyly z domů. Některá místa jsou kvůli sesuvům odříznuta od světa, takže se tam záchranáři nemohou dostat s těžkou technikou.

Zřítilo se asi 12 tisíc převážně cihlových domů. Ulice v postižené oblasti vypadají "jako bojiště po bombardování", řekla tiskové agentuře Nová Čína jedna z místních obyvatelek. 

Čína do postižené oblasti vyslala záchranáře z celé země.

Čínský premiér Li Kche-čchiang odcestoval do provincie Jün-nan prověřit rozsah katastrofy. Prezident Si Ťin-pching vyzval zasahující jednotky, aby podnikly maximální úsilí v záchraně přeživších. 

Do Číny mezitím míří projevy soustrasti z celého světa. Kondolenci čínské vládě a rodinám obětí zaslal generální tajemník OSN Pan Ki-mun, stejně jako Bílý dům. 

Podle čínské státní televize CCTV šlo o nejsilnější zemětřesení v provincii Jün-nan za posledních 14 let. Zemětřesení zasáhlo oblast, která je tektonicky velmi aktivní. V roce 2008 zahynulo v provincii S'-čchuan při otřesech o síle až osmi stupňů téměř 70 tisíc lidí. V roce 2012 připravila série zemětřesení v provincii Jün-nan o život více než 80 lidí. 

 

Tagy: zemětřesení Čína oběti

Zdroje: ČTK