Zemětřesení na Haiti zabilo až 200 tisíc lidí

- Aktuality autor: red

Úterní zemětřesení na Haiti zabilo podle tamní vlády 100 až 200 tisíc lidí. Zatím se celkem našlo kolem padesáti tisíc těl, další tisíce obětí jsou pod troskami.

Přesný počet mrtvých však nebude nikdy znám, uvedl haitský ministr vnitra Antoine Bien-Aimé. Především armáda USA začala poskytovat humanitární pomoc obyvatelům. Na místo dorazila také americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. 

V pátek, kdy bylo podle dostupných zpráv nalezeno asi 15 tisíc těl, Panamerická zdravotnická organizace (PAHO) usoudila, že si zemětřesení vyžádalo maximálně 100 tisíc obětí na lidských životech. 

I po několika dnech se pod troskami nacházejí živí lidé. Například tým australské televize podle americké televize Fox v pátek 68 hodin po katastrofě vytáhl ze zříceného domu šestnáctiměsíční holčičku Winnie Tilinovou. Našli ji podle jejího křiku, její rodiče jsou ale mrtví. 

"Musím ji považovat za své dítě, protože mé zahynulo," řekl strýc nalezené dívenky Frantz Tilin, jehož těhotná žena zemřela při zemětřesení. 

Místní ministr zdravotnictví Alex Larsen řekl, že bude třeba ze tří čtvrtin nově vybudovat metropoli Port-au-Prince. Ještě více ale bylo podle OSN postiženo město Leogane, kde zemětřesení zničilo či poškodilo 80 až 90 procent budov. Ze 134 tisíc obyvatel města západně od metropole jich bylo podle policie zabito až deset tisíc, většina těl je dnes přitom stále pod zřícenými budovami. Zhruba z poloviny byla podle úřadů zničena i města Jacmel, Gressier a Carrefour na různých místech ostrova. 

Podle Reuters stoupá stále více napětí mezi přeživšími obyvateli, kteří několik dní po katastrofě trpí nedostatkem vody, potravin a dalších základních potřeb. Vláda nefunguje a přesídlila do policejní stanice u letiště, aby byla pod ochranou Američanů. Situaci ztěžuje rabování, násilnosti a rozkládání se mrtvých těl, na 6000 vězňů včetně odsouzenců na doživotí uprchlo z polorozbořených káznic. 

"Ulice jsou cítit smrtí. Nedostáváme žádnou pomoc a naše děti nemohou žít jako zvířata," vysvětlila žena odchod své rodiny a dalších tisícovek lidí z metropole na venkov ke známým či příbuzným. 

"Po třech či čtyřech dnech bez vody budou (lidé) hodně nemocní...lidé začnou umírat," varoval lékař Michael VanRooyen z Bostonu. 

Představitel OSN Alain Le Roy potvrdil, že se objevily případy, kdy lidé mezi sebou bojovali o jídlo a vodu. Bezpečnostní situace je však stále pod kontrolou, ale to by mohlo přestat platit, kdyby pomoc nepřijela brzy, varoval Le Roy, jehož organizace přišla při otřesech o nejméně 36 lidí. 

Do pomoci se zatím zapojily hlavně USA. Jejich vojáci zprovoznili letiště v Port-au-Prince, kam v sobotu přiletěla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Kromě setkání s haitským prezidentem Reném Prévalem má v plánu prohlédnout si rozsah škod a zjistit, jak probíhají záchranné práce. Haiti by měla opustit ještě v sobotu. Její letadlo dovezlo na ostrov několik zásilek humanitární pomoci a zpět poveze evakuované americké občany. 

Aby se urychlily záchranné práce, Haiti předalo na dobu neurčitou kontrolu nad letištěm Američanům. Francouzský státní tajemník Alain Joyandet si však stěžoval, že Američané nedali povolení k přistání dvěma francouzským letounům. Letiště zvládne maximálně 90 letů za den. 

V pátek také dorazila k ostrovu americká letadlová loď a otevřela druhou cestu pro zahraniční pomoc. Jejích 19 vrtulníků již podle Reuters začalo zásobovat obyvatele vodou a převážet zraněné do polní nemocnice u letiště. USA mají na Haiti již 4200 vojáků s šesti vrtulníky a do pondělí přijede dalších 6300 mužů. Pomoc potřebuje dle odhadů třetina z devíti milionů obyvatel. 

V Port-au-prince již v pátek přistálo 74 letadel z pomocí z několika zemí včetně USA, Francie a Venezuely, ale distribuce pomoci stále vázne. Na letišti se hromadí potraviny a materiál, ale vinou zatím špatné koordinace a logistických překážek není možné vše dodat potřebným, připustil americký viceadmirál Ted Branch. 

Podle Tima Callaghana, který na humanitární dodávky na Haiti dohlíží, by na ostrov do večera mělo dorazit na 600 tisíc  denních přídělů potravin. V pátek sem dorazila také zařízení na čištění vody. 

Humanitární agentury OSN slíbily, že zrychlí distribuci pomoci Haiťanům. Agentury doufají, že budou s to se denně postarat o asi 60 tisíc obyvatel. V Port-au-Prince mají na 8000 pracovníků, další tisíce jich očekávají. 

Řada zemí již potvrdila, že na Haiti zemřeli jejich občané. Spojené státy hlásí nejméně 15 mrtvých, stejně tak Brazílie. Francie uvedla, že při zemětřesení zemřelo osm jejích občanů, číslo by ale prý mohlo stoupnout o dalších 20 či 30 lidí. Británie pohřešuje 30 svých občanů. Žádný Čech se podle českého ministerstva zahraničí na Haiti nepohřešuje.

Tagy: tragédie zemětřesení oběti Haiti

Zdroje: ČTK