Země potřebuje reformy, hájil Nečas změny. Zrušíme je, hrozil Sobotka

- Aktuality autor: red

Poslanci levice a pravice se dnes ve sněmovně přeli o vládní reformy. Změny připravené kabinetem nejsou podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky z reálného světa. Sliboval, že až bude u moci, upraví je.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas (ODS) hned na to sociální demokraty obvinil z programu věčného zadlužování a připomínal 13. důchody a zvyšování sociálních dávek.

"Tato země potřebuje reformy a konsolidovat veřejné finance," zdůraznil premiér. Za vlád sociální demokracie byla podle něho drtivá většina tendrů ministerstva obrany bez soutěží, vyšetřují se tehdejší privatizace některých společností. Levicové recepty ustrnuly podle premiéra v 70. a 80. letech a voliči ve většině zemí Evropské unie je nechtějí. "Středolevicové vlády spočítáte na prstech jedné ruky," dodal premiér.

Na Nečase zaútočil Rath

Sobotka pokládá vládní reformy za experiment za obyvatelích, povedou podle něho k polarizaci společnosti. "Ženete řadu lidí do sociální situace, kde ti lidé pro sebe nevidí žádné východisko, žádnou naději," řekl. Reformy podle šéfa ČSSD nepovedou ke stabilizaci veřejných rozpočtů, ale ke zpomalení hospodářského růstu. Sobotka poukázal také na to, že za pětileté vlády pravice veřejný dluh roste.

Pak už se rozproudila debata, v níž vystoupila řada koaličních a opozičních poslanců. Na Nečase zaútočil středočeský hejtman David Rath (ČSSD). "Vy jste jako masový vrah, který říká, že je velký humanista a neublížil by mouše," řekl. Předseda poslanců Věcí veřejných Vít Bárta zase Rathovi připomněl jeho pracovnu za deset milionů korun a vinil ho z nedemokratických postupů na hejtmanství.

Poslanci se dostali do sporu při schvalování úsporných opatření ministerstva práce a sociálních věcí. Sněmovna by dnes měla rozhodnout i o změnách v dani v přidané hodnoty a o omezení státní podpory stavebního spoření.

Tagy: Vláda

Zdroje: ČTK