Země Perského zálivu prý vyšlou svou jednotku do Bahrajnu

- Aktuality autor: red

Země Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) vyšlou do Bahrajnu své vojáky k potlačení tamních protivládních nepokojů. Napsal to dnes bahrajnský deník Al-Ajám. Bahrajnci demonstrují od 14. února a už několik dní demonstranti blokují finanční čtvrť Manámy.

Bahrajnský tisk tvrdí, že už při potlačení velké demonstrace na manámském Perlovém náměstí 17. února pomáhala bahrajnským vojákům saúdskoarabská národní garda, což ale oficiálně zdroje nepotvrzují. Zabiti tehdy byli nejmíň tři lidé.

K šesti členům GCC patří také Saúdská Arábie. "Dověděli jsme se z informovaných zdrojů, že jednotky zemí GCC mají přijet pomoci udržet pořádek," napsal Al-Ajám.

Bahrajnci i v neděli blokovali finanční čtvrť metropole, takže mnoho lidí se nedostalo do práce. Policie je sice rozehnala slzným plynem, ale už večer začali Bahrajnci znovu blokovat ulice vedoucí k této klíčové čtvrti Manámy.

Bahrajnci žádájí rezignaci krále

Ostrovní Bahrajn je spojen s územím Saúdské Arábie hrází. Patří rovněž k GCC a váže jej s ní několik bezpečnostních dohod. GCC vznikla v roce 1981 z obranných a strategických důvodů a má společnou ozbrojenou složku. Její členy spojuje spolupráce v mnoha odvětvích, od roku 2003 tvoří celní unii.

Kvůli nepokojům na Blízkém východě, které se nevyhnuly ani bohaté oblasti Perského zálivu, 10. března rada rozhodla založit rozvojový fond. Bude do něj vloženo 20 miliard dolarů a budou určeny zejména na pomoc Bahrajnu a Ománu, kde jsou protesty vytrvalé.

Bahrajnci žádají ustavení konstituční monarchie a rezignaci krále Hamada bin Ísy Chalífy, který je u moci od roku 1999. Mnozí chtějí odchod celé jeho sunnitské dynastie, jež zemi vládne od konce 18. století. Chalífové jsou sunnité, většina Bahrajnců vyznává ale šíitský islám. Tvrdí, že jsou systematicky utlačováni.

Tagy: Bahrajn

Zdroje: ČTK