Zemanovci ve čtvrtek prozradí svou tajnou "významnou personální posilu"

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) ve čtvrtek odpoledne představí "významnou personální posilu". Případnou účast ve volbách by měl oznámit někdejší předseda strany, hradní kancléř Vratislav Mynář. Večer zasedne předsednictvo SPOZ, které bude vybírat kandidáty do předčasných voleb. Podle serveru Aktuálně by se mohl stát volebním lídrem strany předseda vlády Jiří Rusnok. Premiér ale dnes ČTK sdělil, že za nikoho kandidovat nehodlá. 

Rusnok ke spekulacím o své kandidatuře v barvách SPOZ uvedl, že jde o "nesmysl, který si někdo vytváří, asi aby byl mediálně zajímavý". "V nadcházejících volbách rozhodně nebudu kandidovat za nikoho," napsal Rusnok v sms zprávě. 

Podle místopředsedy zemanovců Vladimíra Kruliše má do čtvrtka o své případné účasti ve volebním klání informovat vedení strany prezidentův kancléř Mynář. Nejvýše postavený politik v zemi Miloš Zeman již dříve uvedl, že ředitel jeho kanceláře může ve volbách kandidovat. Z úřadu bude muset odejít, pokud bude zvolen poslancem. 

Vedení SPOZ se dozví, zda za zemanovce chtějí jít do voleb někteří ministři Rusnokova kabinetu. Ministr vnitra Martin Pecina asi povede kandidátku v Moravskoslezském kraji. Média informovala o možnosti, že se v dresu SPOZ představí také ministr pro místní rozvoj František Lukl. Zemanovci vyjednávali údajně i s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a ministrem práce Františkem Koníčkem. 

Strana práv občanů - zemanovci začala nabírat na významu po vítězství Miloše Zemana v přímé volbě hlavy státu, její preference se pohybují kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny. Zeman učinil svým kancléřem někdejšího lídra strany Mynáře a zúčastnil se také sjezdu SPOZ. Několikrát řekl, že bude zemanovce volit. Ministři Rusnokova kabinetu jsou prezidentovi názorově blízcí a účastí v úřednické vládě se podle politologů zapíšou do povědomí voličů, což by mohlo pomoci SPOZ. 

Zeman dnes svým podpisem umožnil rozpuštění Poslanecké sněmovny. Zároveň potvrdil termín konání voleb. Občané půjdou k urnám 25. a 26. října. 

Tagy: zemanovci

Zdroje: ČTK