Zemanovci by chtěli na kandidátky členy Rusnokovy vlády

- Zprávy autor: Jakub Konečný

Strana práv občanů - zemanovci chce získat na kandidátky pro předčasné sněmovní volby co nejvíce členů úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Jde o odborníky na svých místech, říkají členové stranického vedení. Premiér Rusnok za sebe takovou možnost odmítl. 

"Budeme je chtít oslovit. Můžeme je oslovit všechny. Druhá věc je, jestli to budou chtít akceptovat a za jakých podmínek," citoval server iDnes.cz šéfa strany Zdeňka Štengla. Podobně hovořil také místopředseda Vladimír Kruliš, podle kterého jde o logický krok. "Pokládáme je za vládu odborníků," řekl.

Rusnok dnes novinářům řekl, že žádnou nabídku nedostal a ani ji neočekává. "Rozhodně svoji budoucnost nespojuji s kariérou v politice," řekl Rusnok, který by podle dřívějších informací po svém vládním angažmá mohl působit v bankovní radě České národní banky. SPOZ prý odmítne i ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Podle serveru Novinky.cz dává přednost nabídce ČSSD, která chce, aby zabojovala o hlasy voličů v Ústeckém kraji. 

Štengl by stál i o kandidaturu kancléře prezidenta Miloše Zemana a svého předchůdce v čele SPOZ Vratislava Mynáře. 

Rusnokovu vládu jmenoval Zeman jako "vládu odborníků". Někteří její kritici ji označují za kabinet prezidentových přátel nebo vládu SPOZ. Na letošním sjezdu zemanovců se objevil například někdejší sociální demokrat, nyní ministr vnitra Martin Pecina. 

Zeman je čestným předsedou SPOZ. Mynář stále vede její organizaci ve Zlínském kraji. 

Přípravou na předčasné volby, které by se uskutečnily na podzim, pokud se rozpustí Sněmovna, se bude zabývat politická rada SPOZ ve čtvrtek odpoledne. Podle Kruliše by se mělo debatovat například o předběžném finančním plánu a o podobě kampaně. 

Tagy: spoz úřednická vláda předčasné volby 2013

Zdroje: ČTK