Zemanova slova o kouření "namíchla" lékaře, kteří varují před jeho škodlivostí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Kouření škodí v každém věku, zvyšuje riziko infarktu a mrtvice a poškozuje genetickou informaci v DNA, což může vést k řadě nemocí včetně rakoviny. Pro ČTK tak lékaři reagovali na výrok prezidenta Miloše Zemana, že kouření není spojeno s žádným zdravotním rizikem, pokud se začne po 27. roce věku, jako to udělal on. Lékaři také připomněli, že informace o škodlivosti kouření má tabákový průmysl od poloviny 20. století a zaplatil vysoké pokuty za jejich utajování. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Isifa.com

V ČR kouří třetina dospělých, mezi mladými od 15 do 18 let až 40 procent. První cigaretu mají české děti v 11 letech. Kuřáctví stoupá zejména u dívek a žen, projevilo se to už v nárůstu případů rakoviny plic u žen, která dřív u nich byla velmi vzácná. 

Prezident je náruživý kuřák, kvůli cukrovce mu lékaři doporučili, aby kouření omezil, když už s ním nedokáže přestat. Zeman se vyjádřil ke kouření při návštěvě továrny na výrobu cigaret Philip Morris v Kutné Hoře. Lékaře jeho slova rozhořčila, dětem podle nich vzkázal, že kouřit po 27. roce života je bez rizika, protože organismus je už vyvinutý. 

"Rozhodně to není doporučení, které by měl dávat kdokoli soudný. Je to podobné, jako kdyby pan prezident řekl, že strkat nos do výfuku auta po 27. roce života není škodlivé," uvedla lékařka z poradny pro odvykání kouření Eva Králíková. Proti prezidentovu výroku se ohradili například i přední český kardiolog Jan Pirk a exministr zdravotnictví Leoš Heger. 

"Mediální vyjádření ke zdravotním důsledkům kouření by měla být ve shodě s vědecky podloženými fakty," zdůraznil předseda odborné společnosti plicních lékařů Vítězslav Kolek. 

Připomněl vědecké práce dokládající škodlivost kouření i to, že zkracuje život a že přestat kouřit se vyplatí. Kuřáci, kteří přestanou ve věku 25 až 35 let, si prodlouží život až o deset roků. Čím později se přestane, tím je prodloužení kratší, protože některé změny v těle jsou už trvalé. 

Nejnovější studie také ukázaly, že kouření je agresivnější, než se dosud soudilo, uvedl Kolek. Riziko kuřáků onemocnět plicní rakovinou stoupá oproti nekuřákům až 25krát. V ČR se ročně zjistí plicní rakovina u 6500 lidí, většina zemře. Dalších 200.000 má chronickou plicní obstrukční nemoc, která obvykle vzniká také z kouření. 

Česko loni v květnu jako poslední v EU ratifikovalo úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku. Kouří 30 procent Češek a Čechů starších 15 let, od 15 do 18 let až 40 procent. Vlivem tabákové lobby se nepodařilo zpřísnit tabákovou legislativu, v Parlamentu i ve vládě našly firmy zastánce, kteří argumentovali daňovými přínosy tabákového průmyslu. Podporu nemají u nich ani návrhy EU o větším varování o škodlivosti kouření na krabičkách cigaret či ukončení prodeje tzv. slim cigaret. 

Zpřísnění tabákové legislativy brání tabáková lobby, která využila i nesouhlasu majitelů restaurací. Ti se obávají, že jim klesnou tržby. Praxe nekuřáckých restaurací ale ukazuje, že po zákazu kouření tržby stouply. 

Podle Lukáše Kohoutka z České koalice proti tabáku návštěvy dvou posledních prezidentů továrny na cigarety vysílají klamný signál, že tabákový průmysl je nepostradatelnou součástí národního hospodářství. Žádný podle něj ale nezmínil, že na následky kouření zemře v ČR ročně 18 000 lidí a výdaje na léčbu nemocí z kouření se zhruba rovnají částce, která se vybere na spotřební dani z cigaret. 

Zastánci tabákového průmyslu naopak tvrdí, že když se cigarety nebudou v ČR vyrábět, budou se pašovat. "Je to představa obdobná jako názor, že když budeme vyrábět heroin, omezíme pašerácké cesty smrti a budeme zabíjet vlastní občany sami," shrnul Kolek.

Tagy: kouření prezident Miloš Zeman

Zdroje: ČTK