Zemana přijme šéf NATO a nejvyšší zástupci Evropské unie

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Prezidenta Miloše Zemana během jeho zářijové návštěvy v Bruselu přijme předseda Evropské komise José Barroso, evropský prezident Herman Van Rompuy a šéf Evropského parlamentu Martin Schulz. K tématům, o nichž budou jednat, patří bankovní unie, Východní partnerství EU či chystaná obchodní dohoda USA-EU a projekt vodní cesty Dunaj-Odra-Labe. Zeman už dal najevo, že chce být proevropštějším prezidentem, než jakým byl jeho předchůdce Václav Klaus. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

Hlava státu se v Bruselu setká také s šéfem NATO Andersem Foghem Rasmussenem, uvedl dnes na dotaz ČTK ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček. 

Na Zemana čeká v Bruselu řada témat: EU se potýká s následky ekonomické a finanční krize, debatuje se o možnostech další integrace. 

"Agenda je jak dlouhodobá, od obecně vztahů ČR a EU, přes problematiku bankovní unie, prorůstových opatření a Východního partnerství před summitem ve Vilniusu až po evropskou obrannou politiku, vodní cestu Dunaj Odra či obchodní dohodu USA-EU," řekl Kmoníček k programu chystané cesty, která se má konat kolem 17. září. 

Východní partnerství šestice postsovětských republik s EU odstartovalo během českého předsednictví v EU v roce 2009. Dalším tématem k jednání v Bruselu je projekt kanál Dunaj-Odra-Labe, podle Zemana by pomohl ekonomice unie. Výstavba rozsáhlé vodní cesty je ale otázkou spíše příštích desetiletí a neobešla by se bez rozsáhlé finanční injekce EU. K projektu se vstřícně staví Německo a Polsko, podle Kmoníčka se jedná o podpoře Rakouska a Maďarska. 

Zeman pozval Barrosa i Van Rompuye do Prahy na počátku svého prezidentského mandátu, aby tím zdůraznil své proevropské postoje. Zeman jim návštěvu oplatí. 

Tagy: Evropská unie návštěva prezidenta

Zdroje: ČTK