Zeman začne úřadovat v pondělí. Nejprve pojede na Slovensko

- Aktuality autor: Michal Polák

Nový prezident Miloš Zeman začne oficiálně úřadovat v pondělí. Do té doby chce mít soukromý program. Na víkend už nevyrazí na svou chalupu na Vysočinu, ale zůstane v Praze. Novinářům to řekla Zemanova dosavadní mluvčí Hana Burianová. Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09) povede první prezidentova zahraniční cesta do Bratislavy, druhá pak do Vídně. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Mediafax

Po dnešním prezidentském slibu se prezident sešel ke slavnostnímu obědu s ústavními činiteli. Jako předkrm byl podle předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové kozí sýr, následovala polévka s játrovými knedlíčky, panenka se zeleninou a bramborem a žloutkový krém s ovocem. Prezidenta pak čekal i oběd se členy jeho volebního týmu. 

Poté má Zeman podle své mluvčí "soukromý program s rodinou". O víkendu prý prezident nemá nic v plánu. Do Nového Veselí na Vysočinu už ale nepojede, zůstane v metropoli. V pondělí, kdy začne oficiálně úřadovat, by mohl zveřejnit i členy svého hradního týmu. 

Podle spekulací médií by se kancléřem měl stát předseda Strany práv občanů - zemanovci Vratislav Mynář. Mluvčí Hradu by mohla být Burianová. Oba spolu s dalšími členy Zemanova volebního štábu přišli dnes odpoledne na Hrad na společný oběd se Zemanem

Nejprve na Slovensko

Schwarzenberg v České televizi uvedl, že první Zemanova zahraniční cesta v úřadu bude na Slovensko. Po ní hned pojede hlava státu do Rakouska. Podle ministra zahraničí první návštěvy bývají spíše formální. "Problémy v Bratislavě a Vídni nemáme, takže cesta bude přátelská," řekl Schwarzenberg. Následovat by pak měly cesty k dalším sousedům a do Bruselu. Zatím prý není jasné, zda Zeman dřív zavítá do Varšavy, či do Berlína. 

Slovenský premiér Robert Fico České televizi řekl, že doufá, že se při Zemanově návštěvě najde prostor i pro neformální setkání. Nový český prezident má podle něj na Slovensku "kupu přátel" a veřejnost ho vnímá velmi pozitivně. Oficiální jednání by se pak mohla týkat třeba energetiky či spolupráce armád při ochraně vzdušného prostoru, dodal předseda slovenské vlády.

Tagy: prezident ČR státní návštěva

Zdroje: ČTK