Zeman začal se zaváděním poloprezidentského systému. Můj mandát je silnější, tvrdí

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezident zvolený v přímé volbě občany má silnější mandát než prezident, kterého zvolí pouze politici. Na dnešním Žofínském fóru v Praze to řekl prezident Miloš Zeman, vítěz historicky první přímé volby hlavy státu. Na dotaz moderátora odpověděl, že ministři za TOP 09 Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg mají právo ho kritizovat, on má ale stejné právo kritizovat je. Se svým prezidentským protikandidátem a ministrem zahraničí Schwarzenbergem je Zeman ve sporu ohledně jmenování velvyslanců. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Isifa.com

"Myslím si, že pan Schwarzenberg i pan (ministr financí) Kalousek jako ministři české vlády mají svaté právo kritizovat prezidenta, stejně tak jako prezident má svaté právo kritizovat je. Zatímco já jsem ve funkci necelé tři měsíce, oba pánové jsou ve funkci určitě delší dobu a všichni mohou posoudit, zda své funkce vykonávají dobře nebo špatně," řekl Zeman

Prezident reagoval také na páteční slova šéfa poslaneckého klubu ODS Marka Bendy, který se vyjádřil k Zemanovým výhradám ke jmenování literárního historika Martina C. Putny profesorem. Benda vyjádřil obavu nad tím, že Zeman bude vahou svého mandátu zasahovat čím dál více do veřejného dění. "Mně se zdá, že je třeba tyto snahy prezidenta Zemana zastavit," uvedl Benda. 

Prezident pokládá svůj mandát za silnější, než by měl v případě svého zvolení politiky. "Je zatraceně různé, je-li (prezident) zvolen většinou hlasujících občanů (...), než když je zvolen většinou z 281 ať už Senátu, nebo Poslanecké sněmovny," řekl dnes Zeman

Kvůli výhradám ke jmenování Putny se prezident Zeman stal terčem kritiky akademické obce i politiků. Při příchodu na dnešní Žofínské fórum řekl, že mu nevadí Putnova homosexuální orientace. Výhrady má k tomu, s jakým transparentem vystoupil v Praze na pochodu homosexuálů.

Tagy: ustava prezident Miloš Zeman

Zdroje: ČTK