Zeman vnímá ověřené podpisy poslanců jako garanci právního úkonu

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Právní úkon, který může vést ke vzniku vlády, by měl mít minimálně stejnou garanci jako koupě motocyklu, vysvětlil dnes prezident Miloš Zeman svůj požadavek na notářsky ověřené podpisy poslanců. Na tiskové konferenci tak komentoval svůj požadavek vůči stranám bývalé vládní koalice, které mají zájem o druhý pokus při sestavování vlády. Po ODS a TOP 09 chce - před tím než začne uvažovat o možnosti pravici pokus svěřit -předložení seznamu 101 poslanců, kteří by takovou vládu podpořili, s notářsky ověřenými podpisy. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Isifa.com

"Když konáte velmi jednoduchý právní úkon, je obvyklé, že vyžadujete notářské ověření. Myslím si, že úkon, který by mohl vést ke vzniku nové vlády, což je poměrně důležitá záležitost, by měl mít minimálně stejnou garanci, jako když si kupujete motocykl," komentovala dnes hlava státu svůj požadavek. 

To, kdy je potřeba pro platnost úkonu potřeba notářsky ověřený podpis, v ČR stanovují zákony. U koupě motocyklu, nebo třeba automobilu, zákony notářsky ověřený podpis nevyžadují. 

Zemanovo přání, které vyslovil ve středu, ostře odsoudila předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). S ní pravicová koalice počítá jako s novou premiérkou. Zástupci TOP 09 byli smířlivější, předseda strany Karel Schwarzenberg ale dnes v deníku Právo nápad označil za výmysl, který se příčí duchu Ústavy. Požadavek na notářsky ověřené podpisy je podle něj vysloveným vyjádřením nedůvěry. "To je to samé, jako kdyby měl jednání s politickým partnerem a nejdříve po něm chtěl, aby mu ukázal trestní rejstřík," dodal bývalý ministr zahraničí. 

Prezident jmenoval předsedou vlády 10. července Jiřího Rusnoka poté, co padla koaliční vláda ODS, TOP 09 a LIDEM premiéra Petra Nečase. O víkendu a počátkem týdne jednal v Lánech s šéfy poslaneckých klubů. "Po kolečku těchto jednání mohu konstatovat, že je pravděpodobné - nikoliv jisté, protože co je v politice jistého - že podporu určitých parlamentních stran Rusnokova vláda dostane," prohlásil Zeman ve středu. 

Prezident pak uvedl, že při nedávných schůzkách si lídry klubů ODS a TOP 09 Markem Bendou a Petrem Gazdíkem pravicové politiky požádal, aby mu v případě, že druhý pokus o jmenování vlády bude nutné a on se pro něj rozhodne, seznam s podpisy 101 poslanců opět předložili. "Dokonce jsem je zdvořile požádal, aby byly notářsky ověřeny," řekl ve středu Zeman

Na otázku, zda v takovém případě pravice po případném neúspěchu Rusnokovy vlády druhý pokus dostane, prezident odpověděl: "V každém případě nedostanou druhý pokus, když to neudělají". 

Zdroje: ČTK