Zeman v prezidentských volbách na Slovensku podporuje premiéra Fica

- Aktuality autor: Michal Polák

Prezident Miloš Zeman podpořil před druhým kolem prezidentské volby premiéra Roberta Fica (Směr-SD). Zeman se domnívá, že by měl podpořit stejně orientovaného politika na Slovensku. Zároveň zdůraznil, že nijak neútočí na Ficova protikandidáta Andreje Kisku. 

Zeman a Fico

Zeman a Fico,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

"Chtěl bych vyjádřit svoji solidaritu a podporu Robertu Ficovi v prezidentských volbách na Slovensku. Zdůrazňuji, že se nijak nevměšuji do slovenských vnitřních věcí," řekl novinářům na Hradě Zeman. Fica si váží kvůli tomu, že dokázal sjednotit slovenskou levici. Dokáže také dodržet slovo, řekl Zeman

Kampaň před druhým kolem voleb na Slovensku se vyostřila hned v úvodu. Fico nařkl svého soupeře Kisku z blízkého vztahu ke scientologické církvi. Kiska informace popřel. Ficovy výroky jsou podle něj důkazem, že premiér se obává volební prohry. Podle Zemana je ve Spojených státech podobně ostrá kampaň běžným zvykem. "Nevidím v tom žádný rozdíl oproti euroamerické tradici," komentoval kampaň na Slovensku Zeman

Fico Zemana o podporu nežádal

Český prezident Ficovi v pondělí gratuloval k těsné výhře v prvním kole prezidentské volby. Svou dnešní podporu mu přitom slíbil. Fico ho o ni nežádal. Zeman mu solidaritu vyjádřil ze své vlastní vůle, řekl prezident novinářům. 

V sobotním prvním kole voleb získal Fico 28 procent hlasů a Kiska 24 procent. Postup obou se očekával, překvapením byl těsný rozdíl mezi oběma politiky. Druhé kolo voleb se uskuteční 29. března. 

Tagy: Slovensko prezidentské volby prezident ČR

Zdroje: ČTK