Zeman v kauze Putna ustoupil, ale neprohrál, míní komentátoři

- Aktuality autor: Michal Polák

Prezident Miloš Zeman svým rozhodnutím uvolnit cestu jmenování Martina C. Putny profesorem ustoupil, ale neprohrál. V tomto smyslu se vyjadřují autoři některých komentářů v dnešním českém tisku. Podle Hospodářských novin Zeman politikům daroval "vítězství" v bezvýznamné kauze, aby mohl žádat ústupky, až skutečně o něco půjde. Mladá fronta Dnes míní, že ze sporu kolem Putny "ani prezident neodešel poražený" a veřejnosti předvedl "inteligentní mix pokory a pýchy". 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: isifa/MAFRA/Ondřej Bičiště

Podle autora komentáře v Lidových novinách je zřejmé, že Zeman se "rád vymezuje proti 'intelektuálům' a že ho asi těší, jak spolehlivě, a přitom bezzubě oni na každou jeho provokaci zareagují". "Netuším, jestli je v tom záměr, ale prezidentovi se těmito gesty skutečně daří odvádět naši mysl od některých jeho činů, které mají potenciálně široký dopad," uvádí komentátor LN. Když Zeman ještě v prezidentské kampani veřejně oznamoval, že o výběru kandidátů do Ústavního soudu se bude radit s jeho dosavadním předsedou Pavlem Rychetským, a pak se s ním o tom skutečně radil, nevyvolalo to podle autora textu téměř pozornost. "Přitom praxe, kdy si šéf voleného orgánu vybírá, koho mu má parlament dovolit, je skandální z principu a skladba Ústavního soudu může mít zásadní význam pro vývoj společnosti," dodává. 

Prezident ve středu oznámil, že profesuru akademiku Martinu C. Putnovi podepíše, jeho jmenování se ale ujme ministr školství Petr Fiala. Zeman také ministra požádal o změnu vysokoškolského zákona, jíž by pravomoc jmenovat profesory přešla z hlavy státu na ministra školství. Prezident už v pondělí uvedl, že mu vadil Putnův transparent s nápisem "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž akademik přišel na pochod hrdosti sexuálních menšin Prague Pride. Původní Zemanův záměr Putnu nejmenovat vyvolal vlnu kritiky. 

Autor sloupku v Hospodářských novinách míní, že Zeman ve skutečnosti ve sporu kolem Putny neprohrál, potvrdil si prý naopak, že jeho politický styl funguje. "Značná část společnosti zatleskala jeho primitivní homofobii. Zapracoval na gloriole vlastní velkorysosti - lidé ocenili, že se chce vzdát pravomoci jmenovat profesory," soudí. Od prezidenta šlo podle něj o průzkum bojem. "A Miloš Zeman bojiště opouští beze ztrát, silnější, než když šarvátku začal. Pětiletá válka teprve začíná," uzavírá. 

Komentátor MfD se domnívá, že prezident zvolil správné východisko z prekérní situace, do níž se sám zamotal, a ještě to východisko jako zručný politik obrátil ve svůj prospěch. "Nebyl by to však on, aby si to sám nezkazil. Zdůraznil, že podpis přímo voleného prezidenta má větší váhu než podpis obyčejných prezidentů. Není to pravda, váhu dává podpisu ústava a zákony, nikoli počet hlasů či způsob volby," píše autor.

Tagy: tisk Kauza Putna

Zdroje: ČTK