Zeman už se chystá na inauguraci. Projev má hotový, zkouší si nový oblek

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 28. 2. 2013 15:41) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Nastupující prezident Miloš Zeman pronese příští pátek při inauguraci zhruba patnáctiminutový projev. Text projevu má již hotový, řekl a České televizi při příchodu do své kanceláře. Budoucí hlava státu si dnes také vyzkouší oblek, který na sobě bude mít při svém slavnostním uvedení do prezidentského úřadu. 

Miloš Zeman kouří cigaretu.

Miloš Zeman kouří cigaretu.,zdroj: Mediafax

Podle dřívějších informací Zeman projev chystá od svého vítězství v druhém kole přímé volby prezidenta. "Budu ho pronášet zpaměti, protože ten, kdo své projevy čte, tím dokazuje, že umí číst," řekl Zeman. Nastupující prezident téma své inaugurační řeči nesdělil. "Protože nejdříve si to musí vyslechnout ti, jimž je tento projev určen," zdůvodnil. 

Zeman si dnes ve své kanceláři také vyzkoušel nový oblek. "Je to taková tmavě šedá grafitová barva a je to vlna s hedvábím," popsal majitel zlínské oděvní firmy Jaroslav Mejta při odchodu ze sídla budoucího prezidenta. Oblek podle něj Zemanovi sedí dobře, budou ale třeba drobné úpravy. "Žádná postava není souměrná," uvedl Mejta. Zeman podle něj v poslední době zhubl pět až šest kilogramů. 

Zeman zhubnul

Při inauguraci bude mít zvolená hlava státu doplňky k obleku v národních barvách. Ve slavnostní den obleče bílou košili a nasadí černé boty. Mejtova firma Zemana oblékala již v předvolební kampani. "Je to samozřejmě vrchol kariéry," řekl majitel oděvního podniku.

Zeman dnes ve své pražské kanceláři absolvuje jeden z posledních úředních dní před svým nástupem do prezidentského úřadu. Podle informací z jeho týmu bude o víkendu podobně jako v minulých případech odpočívat na Vysočině. Odpočinek si zřejmě prodlouží do pondělka. Poté již začne nácvik ceremonie pro uvedení prezidenta do úřadu. 

Ve čtvrtek Zeman navštíví středočeské Lány, kam ho pozval jeho předchůdce Václav Klaus. Dosavadnímu prezidentovi vyprší druhý mandát hlavy státu právě ve čtvrtek. Ve pátek pak na Hradě usedne Zeman.

Tagy: inaugurace prezident ČR

Zdroje: ČTK