Zeman urazil Řeky. Odvolali z Prahy svého velvyslance

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 12. 2015 17:50) - Aktuality autor: roj

Řeckou vládu pobouřily výroky prezidenta Miloše Zemana natolik, že svého velvyslance povolala na konzultaci zpět do Atén. Podobný krok v diplomacii znamená výraznou formu protestu. Zeman opakovaně mluvil o tom, že by Česko mělo přijmout euro až ve chvíli, kdy o něj přijde Řecko. Naposledy minul týden prohlásil, že ho zklamalo to, že Řecko v eurozóně zůstalo.

Jsem zklamaný, že Řecko zůstalo v eurozóně, prohlásil prezident Miloš Zeman

Jsem zklamaný, že Řecko zůstalo v eurozóně, prohlásil prezident Miloš Zeman,zdroj: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

"Pan velvyslanec dnes odletěl z Prahy do Atén, byl povolán ke konzultacím," uvedla pro Eva Žižková z řeckého velvyslanectví v Praze. "Šlo o rozhodnutí řeckého ministerstva zahraničních věcí," dodala s tím, že velvyslanec Panajotis Sarris opustil Prahu kvůli výroku Zemana o členství Řecka v eurozóně z minulého úterý. 

Černínský palác krok Atén potvrdil. Mluvčí resortu Michaela Lagronová také uvedla, že šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek chce zavolat svému řeckému protějšku Nikosi Kotziasovi, aby se ho zeptal na důvody řeckého rozhodnutí. Podle Lagronové se Zaorálek s Kotziasem spojí ve středu kolem poledne.

Podle televize ERT Řecko nelibě neslo, že se výroky proti Řecku opakují. Mluvčí řeckého ministerstva zahraničí Konstatinos Kutras v pátek řekl, že "Česká republika je členem Evropské unie také díky Řecku". Česku se v ten den prý dostalo prvního signálu, aby v následujících dnech tyto výroky, které "nejsou v souladu se vztahy členů jedné (evropské) rodiny", korigovalo.

Mluvčí řeckého ministerstva zahraničí Konstatinos Kutras řekl agentuře AFP, že Řecko již kvůli sérii protiřeckých výroků ze strany českých činitelů podalo Česku protestní nótu. "Nic se ale nezměnilo, tak jsme přešli k další etapě (protestních kroků)," uvedl Kutras.

Podle řeckého serveru Tribune.gr tak jsou nyní Atény krok před úplným přerušením diplomatických vztahů. S odvoláním na řecké diplomatické zdroje pak portál uvádí, že vztahy mezi oběma zeměmi se mohou opět zlepšit, pokud se sporné výroky "opraví".

Prezident Zeman minulé úterý v rozhovoru pro slovenskou agenturu TASR prohlásil, že je zklamaný z toho, že Řecko neodešlo z eurozóny, ačkoliv probíhala jednání, která k tomu směřovala.

"Má jediná obava ze zavedení eura při současné podobě stabilizačního mechanismu je ta, že by český daňový poplatník platil řecké dluhy. Byl jsem velmi zklamaný z výsledku jednání, která už téměř směřovala k takzvanému Grexitu a nakonec skončila tím, že Řecko v eurozóně zůstalo," řekl Zeman.

Česko by podle něj mělo euro přijmout ideálně den poté, co Řecko eurozónu opustí.

Hrad nechtěl dnešní krok Řecka komentovat. "V každém případě z diplomatických důvodů nebudu samotný krok nikterak komentovat," řekl mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Pozastavil se ale nad tím, že Řecko ke kroku přistoupilo nyní, když se Zeman podobně vyjádřil již v minulosti. "Pokud jde o názor pana prezidenta, ten zazněl v uplynulých měsících veřejně několikrát. Pan prezident na tomto názoru trvá, bude trvat a bude ho nadále veřejně prezentovat," uvedl Ovčáček.

Tagy: Česko eurozóna Řecko domácí Evropská unie prezident Miloš Zeman česká diplomacie řecký dluh

Zdroje: ČTK