Zeman: Uprchlíci mají děti jako živý štít, soucit si nezaslouží

- Aktuality autor: roj

Uprchlíci si s sebou podle prezidenta Miloše Zemana na cestu do Evropy berou děti, aby vyvolali v lidech soucit, přestože jde většinou o mladé, dobře zajištěné muže. Uvedl to v rozhovoru pro blesk.tv, ve kterém také prohlásil, že by kvůli uprchlickým kvótám nebyl proti referentu a že být to na něm, připojil by se ke slovenské žalobě na Evropskou komisi.

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman,zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Zeman uvedl, že i on cítí soucit při pohledu na děti uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy. Otázkou ale je, proč je jejich rodiče "tahají" s sebou a vystavují je třeba riziku utonutí v gumových člunech.

Tím, že vyvolávají soucit vůči dětem, který je naprosto oprávněný, přenášejí tento soucit i na ty, kteří si to nezaslouží, uvedl prezident.

O větší části uprchlíků mluvil jako o mužích s "iPady" či "iPhony", kteří mají v druhé kapse "tisíce eur nebo tisíce dolarů".

Svým postojem k migrantům prý jen varuje před reálným nebezpečím, před nímž jiní politici zavírají oči. Znovu odmítl nedávnou kritiku českých detenčních zařízení pro uprchlíky z úst vysokého komisaře OSN pro lidská práva i ombudsmanky Anny Šabatové.

V lisabonské smlouvě není nic o kvótách, říká Zeman

Ta se podle Zemana "svými militantními názory" jen snaží zviditelnit. Islamofobie, kterou Zemanovi někteří vyčítají, je ve skutečnosti odporem vůči islámskému radikalismu, poznamenal.

Mluvčí Šabatové Iva Hrazdílková řekla, že ombudsmanka dělá pouze to, co jí ukládá zákon, a výroky prezidenta komentovat nebude.

Zeman řekl, že v lisabonské smlouvě o fungování Evropské unie není ani slovo o uprchlických kvótách, jen o případné pomoci těm státům EU, které čelí zvýšenému náporu cizinců.

Exprezident Václav Klaus hodlá usilovat o to, aby vláda Bohuslava Sobotky "zlegalizovala" svůj postoj k rozhodnutí Evropské unie o kvótách na přerozdělování uprchlíků v mimořádných parlamentních volbách nebo referendu.

Zeman předčasné volby nepovažuje za vhodné řešení, zatímco o plebiscitu by přemýšlel a nebyl by proti. Sobotkův koaliční kabinet je proti kvótám, ale nechce se bránit soudní cestou, zatímco Zeman by se k žalobě Slovenska na Evropskou komisi připojil.

"Snaží se zamaskovat své problémy"

Polčák v Otázkách Václava Moravce uvedl, že Zeman i Klaus jsou svými vyjádřeními v souvislosti s migrační krizí vedeni snahou "zastřít své minulé nebo současné problémy".

Zeman má podle europoslance problémy se svým kancléřem Vratislavem Mynářem, který nezískal bezpečnostní prověrku. Klaus prý chce, aby se zapomenulo na jeho kontroverzní amnestii, i když ji exprezident i po odchodu z funkce hájí.

Pokud by mělo být vypsáno referendum o kvótách na uprchlíky, "druhou otázkou by muselo být, zda-li si přejete, aby kancléř Mynář zůstal na Hradě", uvedl Polčák v nadsázce.

Eurokomisařka Věra Jourová varovala před tím, aby lidé s vlivem na veřejné mínění včetně Zemana a Klause vytvářeli xenofobní nálady a negativní povědomí o uprchlících jako o nebezpečí pro společnost.

Tagy: Česko domácí Evropská unie uprchlická krize uprchlíci v Česku

Zdroje: ČTK