Zeman udělil třetí milost. Žádala o ni přímo žalobkyně

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Prezident Miloš Zeman udělil během svého funkčního období třetí milost. Požadovala ji přímo státní zástupkyně, protože obviněný není kvůli poškození mozku po cévní mozkové příhodě a duševní poruše schopný chápat smysl trestního řízení a sama stíhání zastavit nemůže. 

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman,zdroj: Martin Veselý / MAFRA / Profimedia

Milost v tomto konkrétním případě znamená zastavení trestního stíhání pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Muž měl údajně řídit auto bez řidičského průkazu.

Udělení milosti ve formě zastavení trestního stíhání se nazývá abolice. "Oproti 'běžným' milostem je její udělení zpřísněno tím, že kromě rozhodnutí prezidenta republiky, musí rozhodnutí o milosti spolupodepsat předseda vlády," sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Horní hranice trestní sazby u omilostněného činila dva roky vězení. Dozorující státní zástupkyně žádost o milost zdůvodnila vážným zdravotním stavem obžalovaného. Jako další důvod žalobkyně uvedla to, že pokud by trestní stíhání mohlo pokračovat, tak je velmi pravděpodobné, že by soud pouze vyslovil vinu obviněného. Od potrestání by upustil vzhledem k době, která od spáchání činu uplynula.

Zeman už před prezidentskými volbami uvedl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc provádět řízení o milostech převedl v prosinci 2013 na ministra spravedlnosti, protože ji pokládá za "zbytečně monarchistický prvek" v ústavě.

Ministerstvo spravedlnosti ročně obdrží zhruba 600 žádostí odsouzených nebo jejich blízkých o milost. Drtivou většinu musí po přezkoumání zamítnout, protože nesplňují přísná kritéria, která Zeman nastavil.

První milost prezident udělil letos v únoru muži odsouzenému na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost, který si část trestu odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do nemocničního ošetřování.

Druhou pak v květnu, kdy omilostnil ze zdravotních důvodů odsouzeného muže. Prominul mu zbytek jednoho trestu a tři celé tresty odnětí svobody v celkové výši zhruba 29 měsíců.

Druhou udělenou milostí se zabývala média, jelikož se zjistilo, že omilostněný muž má 15 záznamů v rejstříku trestů. Mimo jiné opakovaně řídil auto bez řidičského průkazu a nenastoupil do vězení. Trpí cukrovkou, v minulosti nespolupracoval s lékaři.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán tehdy napsal Zemanovi v podnětu k vyřízení milosti, že by se přiklonil k jejímu zamítnutí.

Z českých prezidentů institut milosti nejvíce využíval Václav Havel, který omilostnil 1247 pachatelů a předtím jako federální prezident dalších 601. Zemanův předchůdce Václav Klaus udělil milost ve 412 případech. Poslední komunistický prezident Gustáv Husák rozdal jen v roce 1988 celkem 2028 milostí.

Tagy: Česko domácí prezident Miloš Zeman žádost o milost

Zdroje: ČTK