Zeman tvrdí, že úřednická vláda měla být cestou k předčasným volbám

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Jmenování úřednické vlády bylo jedinou cestou, jak vyvolat předčasné volby, odkázal prezident Miloš Zeman na svá dřívější slova z června. Na svém facebookovém profilu dnes prezident napsal, že jeho slovům tehdy málokdo věřil.

Miloš Zeman ve sněmovně

Miloš Zeman ve sněmovně,zdroj: Isifa.com

Zeman tak reagoval na situaci poté, co ve středu úřednická vláda Jiřího Rusnoka nezískala důvěru a co se současně rozpadla možná koaliční většina ODS, TOP 09 a LIDEM. Nyní země směřuje k předčasným volbám, schyluje se k rozpuštění Sněmovny, o čemž se má hlasovat příští týden. Předčasné volby by se pak mohly konat v říjnu.

"Jediná cesta, jak vyvolat v České republice předčasné volby, je právě jmenování vlády odborníků.... těmto mým slovům z 25. června tehdy málokdo věřil," napsal Zeman. Uvedeného dne jmenoval premiérem ekonoma a bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka bez dohody parlamentních stran.

Zeman přitom prohlásil, že jmenování vlády odborníků je jedinou cestou jak vyvolat předčasné volby. Podle prezidenta je nestranický kabinet rovněž nejlepší garancí toho, že se prošetří politické a hospodářské skandály.

Tagy: prezident Miloš Zeman úřednická vláda předčasné volby 2013

Zdroje: ČTK