Zeman trvá na zachování obchodních vztahů s Ruskem

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Prezident Zeman zastává názor, že je nutné nepřerušovat obchodní vztahy s Ruskem. Podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman oceňuje úsilí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v této záležitosti. Ovčáček to řekl na pondělní tiskové konferenci. 

Český prezident Miloš Zeman

Český prezident Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

"Pan prezident oceňuje úsilí pana premiéra o nepřerušování obchodních vztahů s Ruskou federací, neboť se domnívá, že konflikt mezi Ruskou federací a Ukrajinou má krátkodobou nebo nejvýše střednědobou podobu a že by bylo chybou rozbíjet dobře se rozvíjející ekonomické vztahy," řekl Ovčáček. 

Evropská unie a Spojené státy od počátku srpna zpřísnily sankce, které uvalily na Rusko kvůli pokračujícímu konfliktu na východě Ukrajiny. Sobotka poté, co sankce odsouhlasila i česká vláda, řekl, že je dobře, "že sankce nemají plošný hospodářský charakter a cílí na omezený okruh oblastí". 

Na základě rozhodnutí EU platí zákaz vývozu a dovozu zbraní a vojenského materiálu z a do Ruska. Omezen je také prodej zboží a technologií dvojího užití pro vojenské použití a konečné vojenské uživatele. Protiruské sankce se týkají také vývozu citlivých technologií pro průzkum a těžbu ropy, které jsou používány pro hlubinný podmořský a arktický průzkum a těžbu ropy a dále těžbu ropy z břidlic. Omezení se týkají i přístupu na finanční trhy. 

Zeman také podle Ovčáčka souhlasí s ministrem obchodu a průmyslu Janem Mládkem, že pokud sankce postihnou české firmy, stát by jim měl pomoci nalézt uplatnění na jiných trzích postsovětských států. 

Boje mezi ukrajinskou vládou a proruskými aktivisty si již vyžádaly podle OSN přes 1100 obětí. Moskva popírá, že separatistům dodává zbraně nebo že konflikt rozdmýchává. 

Ovčáček se v pondělí za Zemana také vyjádřil ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinou v Gaze. "Platí, že není možné strpět, aby na jakoukoli zemi padaly neustále rakety," řekl Ovčáček. Zeman dlouhodobě platí za podporovatele Izraele a kritika islámských zemí.

Tagy: Rusko vztahy ČR český prezident

Zdroje: ČTK