Zeman si zavolal Okamuru na Hrad. O čem asi mluvili?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezident Miloš Zeman přijal dnes odpoledne na Hradě předsedu hnutí Úsvit Tomia Okamuru. Okamura řekl, že schůzka byla informativní a mluvili například o pozici hnutí ve Sněmovně, o prvcích přímé demokracie, o návrzích zákonů podaných Úsvitem i o vznikající vládní koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Hrad sdělil, že setkání se uskutečnilo na Okamurovu žádost.

Tomio Okamura

Tomio Okamura,zdroj: Profimedia.cz

"Ze schůzky odcházím pozitivně naladěn," uvedl Okamura, který z jednání nabyl dojmu, že je Úsvit chápán jako standardní síla v Parlamentu a není nijak ostrakizován.

Po říjnových volbách má hnutí ve dvousetčlenné Sněmovně 14 zástupců. Úsvit už podal pět předloh; týkají se hmotné a trestní odpovědnosti politiků, zastropování doplatků na bydlení, určení lichvy u spotřebitelských úvěrů, a dvě změny v hrazení daně z přidané hodnoty.

S prezidentem prý Okamura hovořil taky o přímé volbě starostů a hejtmanů, šéf Úsvitu prosazuje tento výběr i u poslanců. "Celkem široce" prý mluvili oba politici o zákonu o obecném referendu, který Úsvit prosazuje bez výjimek. "Získal jsem dojem, že pan prezident prvky přímé demokracie podporuje. To je, samozřejmě, dobré zjištění," dodal Okamura.

Prezident dnes podle sdělení Hradu přijal rovněž ministra financí v demisi Jana Fischera.

Tagy: Pražský hrad Zemanovy hovory

Zdroje: ČTK