Zeman se v Soči sešel se Si Ťin-pchingem. Jednali hlavně o ekonomice

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vzájemná podpora investic a oživení ekonomických vztahů byly dnes hlavním předmětem jednání českého prezidenta Miloše Zemana s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem v ruském Soči. ČTK to telefonicky sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

V pětačtyřicetiminutové besedě Zeman podle svého mluvčího seznámil čínského partnera se záměrem České republiky uspořádat letos v Praze schůzku takzvané varšavské iniciativy. Fórum pro setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední a východní Evropy s čínským premiérem má za cíl podpořit hlubší spolupráci regionu s Pekingem. 

První takové setkání se uskutečnilo v dubnu 2012 ve Varšavě. Z evropských států se ho kromě ČR zúčastnily Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko. Zatím poslední summit varšavské iniciativy se konal loni v listopadu v Bukurešti. 

Český a čínský prezident se dnes rovněž dohodli na obnovení činnosti česko-čínské komise pro hospodářskou spolupráci, která se naposledy sešla v roce 2009. Si Ťin-pching pozval Zemana k návštěvě Číny, pozvání k návštěvě Česka dostal i čínský prezident. Zatím poslední cesta nejvyššího čínského představitele do Prahy se uskutečnila v roce 1987. 

Ovčáček ČTK řekl, že český prezident se dnes ještě setká s prezidenty Ázerbájdžánu a Tádžikistánu Ilhamem Alijevem a Imomalim Rachmonem. 

Tagy: státní návštěva

Zdroje: ČTK