Zeman se v rozhovoru rozčiluje nad návrhem omezení prezidentských pravomocí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Prezident Miloš Zeman rezolutně nesouhlasí s návrhy týkajícími se omezení prezidentských pravomocí. Pokládá tyto úpravy za nelogické. Prohlásil to v interview pro server Aktuálně.cz.

Miloš Zeman a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil

Miloš Zeman a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Frait

"Pokládám za komické, že přímo zvolený prezident má mít užší pravomoci než prezident zvolený parlamentem. To absolutně nedává logiku," uvedl v souvislosti mj. s úvahami o povinné kontrasignaci premiéra při jmenování členů bankovní rady, o zavedení termínu 30 či 60 dnů, v němž by prezident musel jmenovat nového předsedu vlády, či o možnosti svěřit druhý pokus jmenování premiéra místo prezidentovi Sněmovně. 

Zeman byl na rozdíl od všech svých předchůdců v české a československé historii zvolen prezidentem v přímých volbách, kritici míní, že během roku svého dosavadního úřadování si některé ústavní pravomoci hlavy státu vykládal příliš volně. Po loňských volbách dával najevo, že podle jeho názoru nemusí prezident jmenovat každého kandidáta, kterého mu budoucí premiér na ministra navrhne. Bohuslava Sobotku (ČSSD) jmenoval premiérem 83 dní po volbách, což je nejdelší doba v historii ČR, která od hlasování občanů do jmenování ministerského předsedy uplynula.

Zeman, který pojem "ústavní zvyklosti" označil za idiotský, také loni původně odmítl jmenovat profesorem literáta Martina C. Putnu, a to kvůli jeho vystupování na veřejnosti. Titul Putnovi nakonec předal tehdejší ministr školství. 

Podle Zemana z nynějších úvah o omezení pravomocí hlavy státu vyplývá strach ze silného prezidenta. Silní lidé se "nikdy nebojí", míní. 

Řekl také, že po volbách jasně popsal pravidla, podle nichž bude při jmenování premiéra postupovat, a dodržel je. "Na druhé straně, kdyby mne někdo svázal nějakou lhůtou, tak si uvědomte, že zejména v případě patového výsledku voleb, což je v České republice dost častý případ, musí strany jednat poměrně dlouho a dnešní ústava umožňuje, aby se jednající strany nedostaly pod časový tlak," uvedl. 

Již dříve také oznámil, že nebude využívat institutu amnestie. Serveru Aktuálně.cz ale řekl, že je zásadně proti zrušení amnestie, protože příští prezident může na rozdíl od něj tuto pravomoc chtít využívat a není rozumné budoucí hlavě státu zužovat manévrovací prostor. Ústava podle Zemana není psána pro jednoho člověka, pro jednoho prezidenta. 

Na dotaz, jestli jedná s autory chystaných změn ústavy, řekl, že pozměňovací návrhy dělá patrně "koalice" místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, poslance TOP 09 Stanislava Polčáka a sociálnědemokratického ministra Jiřího Dienstbiera. "Přiznávám se, že s autory tohoto návrhu bych se nerad setkával, protože si jich všech tří hluboce nevážím," řekl Zeman

Pochválil naopak ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, jehož první kroky ve vládní funkci prý sleduje se sympatiemi. Zmínil například Babišův návrh, jak bránit únikům na DPH při takzvaných karuselových obchodech. Nevadí mu ani to, že ministr financí ve snaze získat pro stát vyšší zhodnocení investoval několik desítek státních miliard na peněžním trhu, dosud uložené u České národní banky. "Jak jsem se na to díval, tak tato investice ve výši řádově třiceti miliard má o něco vyšší úročení než v centrální bance," řekl prezident. 

Tagy: pravomoci prezidenta

Zdroje: ČTK