Zeman se shodl s Babišem na státním rozpočtu pro příští rok

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Na státním rozpočtu pro příští rok se shodl prezident Miloš Země a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zeman se nechal slyšet, že oceňuje návrh růstu investic, který převyšuje růst spotřeby vlády.

Miloš Zeman a Andrej Babiš

Miloš Zeman a Andrej Babiš,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Zeman a členové jeho expertního týmu se setkali s Babišem k jednání o rozpočtu minulou sobotu v Lánech. "Myslím si, že v zásadě jsme se shodli, protože v návrhu rozpočtu je růst investic vyšší než růst spotřeby domácností a růst spotřeby domácností je vyšší než růst spotřeby vlády," řekl Zeman a označil to za základní trojici parametrů rozpočtu, která by se měla zachovávat. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o jednáních podle Zemana informuje jak Babiš, tak on sám.

Vláda v pondělí schválila rozpočtové rámce na následující roky, příští rok by měl být schodek státního rozpočtu 100 miliard korun. O konečné podobě rozpočtu pro jednotlivé kapitoly a ministerstva budou ministři vyjednávat ještě během léta. Zákon o státním rozpočtu musí po vládě schválit Sněmovna a podepsat prezident.

Zeman zopakoval, že se chystá na červencové jednání vlády a vyjádřit se tam k rozpočtu. Plánuje podpořit investice do dopravní infrastruktury a přesun volných peněz Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) z celostátní úrovně, kde nejsou připravené projekty, krajům.

V návrhu rozpočtu Zeman pochválil valorizaci důchodů, kritizoval ale zachování systému, že lidem s většími důchody porostou výrazněji. Podle prezidenta tak roste nerovnost mezi důchodci. Podporuje proto valorizaci všem stejnou částkou.

Jak řekl prezident už dříve, do budoucna by investice mohlo podpořit vybudování kanálu Dunaj-Odra-Lebe. S ministrem dopravy Antonínem Prachařem (ANO) se dohodl, že bude urychleně zpracována studie proveditelnosti kanálu, řekl dnes prezident. Podle březnových informací médií Prachař plánoval soutěž na studii kanálu zastavit, což tehdy prezident kritizoval s poukazem na to, že studie proveditelnosti je v koaliční smlouvě.

Tagy: státní rozpočet milos zeman Andrej Babiš

Zdroje: ČTK