Zeman se radil na zámku v Lánech o zahraniční politice ČR

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Hlavním tématem dnešní porady prezidenta Miloše Zemana s jeho poradci na zámku v Lánech na Rakovnicku byla zahraniční politika České republiky. Schůzky se zúčastnil i ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, jeho předchůdce v úřadu Jan Kohout a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Zeman ve středu v rozhovoru pro ČTK uvedl, že není spokojen se současnou českou ekonomickou diplomacií. Česká republika by podle něj měla obchodovat i se státy kritizovanými za stav lidských práv. Uvedl, že své výtky sdělí ministrům při první návštěvě zasedání vlády, kam přijde nejspíš v květnu. 

"Nejsem spokojen s tím, jak probíhá skutečná ekonomická diplomacie. Jak se snažíme dobýt nové trhy, jak se občas objevují naprosto nesmyslné překážky, ať už celní, vízové nebo jakékoli jiné. Politika by měla být odstraňováním bariér," uvedl v rozhovoru Zeman.

Takzvanou ekonomickou diplomacii je podle něj třeba sjednotit a odstranit některé ideologické překážky, které jí brání. Zeman už na počátku března vyvolal diskuze svým výrokem, že Česká republika by neměla ohrožovat vývoz a investice tuzemských firem například v Uzbekistánu nebo Íránu přehnaným důrazem na ochranu lidských práv. Prezidentova slova tehdy odmítl mezi jinými i ministr pro lidská práva a Zemanův soupeř z prezidentské volby Jiří Dienstbier (ČSSD). 

Tagy: zahraniční politika

Zdroje: ČTK