Zeman se o zahraniční politice bude napříště radit s parlamentem a vládou

- Aktuality autor: str

Z první koordinační schůzky Miloše Zemana, předsedy vlády Bohuslava Sobotky a představitelů oborou komor parlamentu vyplynulo, že prezident se bude v budoucnu radit o zahraničně politických otázkách s kabinetem a parlamentem. Řeč byla v úterý především o krizi na Ukrajině. Špičky české politiky se shodli na tom, že konflikt má jedině politické řešení. Poradní schůzky budou probíhat i v budoucnu. 

Podle kritiků se Zemanova zahraniční politika sklání před Ruskem

Podle kritiků se Zemanova zahraniční politika sklání před Ruskem,zdroj: isifa/MAFRA/Iveta Lhotská

Pro Pražský hrad i parlament je klíčové dodržování mírových dohod z Minsku.  "Respektování minských dohod je jediná racionální cesta k řešení konfliktu na východní Ukrajině," uvedl premiér Sobotka. Předseda senátu Milan Štěch k tomu dodal, že v případě selhání dohody o klidu zbraní se před dalšími případnými hovory na evropské úrovni čeští státníci opět setkají, aby byl postoj Česka v rámci Evropské unie jednotný.

Jde o první krok směrem ke sladění mnohdy odlišných postojů hradu a české exekutivy. Prezident se s vládou rozchází například v otázce protiruských sankcí. Zeman je přesvědčen, že jsou ke škodě a ničemu nepomohou. Kabinet v čele se Sobotkou sankce opatrně podporuje.

Cílem takzvaných koordinačních schůzek má podle Sobotky být jednotné a srozumitelné vystupování Česka navenek. Jednání se budou konat třikrát do roka. Vládě v minulosti například vadily Zemanovy pročínské a proruské postoje a absence politiky lidských práv v agendě Pražského hradu.

Při schůzce došlo prý i na kontroverzní výroky z minulosti. Napříště však mají podle Štěcha být zapomenuty. "Řekli jsme si, že se k tomu už nebudeme vracet," řekl šéf senátu.

Na setkání státníků se také řešila hrozba ze strany radikálního hnutí Islámský stát (IS), boj s terorismem či unijní projekt Východního partnerství. Právě IS patří mezi témata, ve kterých se Zeman s vládou částečně rozchází. Český prezident nedávno vyzval k zásahu proti islamistům pod hlavničkou Spojených národů. Proti takovému postupu se vyhradil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Z úterní schůzky vyplývá, že Česká republika se bude na potírání teroristické hrozby aktivně podílet prostřednictvím iniciativ EU, NATO a OSN. 

Tagy: terorismus Evropská unie protiruské sankce rusko-ukrajinská krize Islámský stát (IS) Mezinárodní Diplomacie

Zdroje: ČTK